28 Haziran 2020- 6 Ocak 2021 MARS KOÇ BURCUNDA : El Freni Çekilmiş Arabayı Sürmek de Sürece Dahil…

mars retrosu

 

MARS gezegeni astrolojik olarak harekete geçme, karar alma, kendini gerçekleştirmek adına cesaret gösterip öne atılma, hayatla baş edebilme gücü, yaşam enerjisi ile ilgilidir. Doğum haritalarımızda Mars bulunduğu ev ve burç ile enerjimizi nereye, nasıl aktardığımızı anlatır. Mars; doğru ifadesi ile hayat enerjimizi sağlıklı yollardan ifade etmemize yardımcı olurken, harita içinde zorlu etkilere maruz kalmış ise hayatla baş edebilme gücümüzü kısıtladığı kadar, enerjimizi gereksiz yere dağıtmamıza, yeterince etkin kullanamamıza, hakkımızı arayamamaya, doğru anda doğru kararlar vermememize ve bazen de iddiacı, saldırgan ve fazlası ile tutkulu eylemlerimiz sonucu görebileceğimiz zararlara işaret eder. Bir gezegenin gerileme- retro- harekette olması da onun zorlu etkiler ortaya çıkarma potansiyelini gösteren faktörlerden sadece biridir.

Retro yapan bir gezegenin enerjisi içe döner, kendini sağlıklı bir şekilde ortaya çıkartamaz;  dış dünyada karşılık bulamayan bu enerji içsel çalışır ve bizi bazı konularda kendimizle ve dış dünyada olan bitenle yüzleşmeye çağırır. Retro yapan bir gezegenin geçmişte bir türlü sonuçlandıramadığımız, muallakta kalan olayları gündeme getiren bir etkisi vardır. Retro gezegenlerin Karma ile doğrudan ilgili olduğunu, geçmiş yaşamlardan bu yaşama taşınmış halledilememiş problemlerin bu yaşamda bizi çözene kadar zorlayacağını anlatır. RETRO  gezegen periyotları, yakın zamanda yaşanmış olanlar, gelecekte yaşamak istediklerimiz ile şu anda yaşadıklarımız arasında kıyaslamalar yapmak, belki zayıf kaldığımız, hata yaptığımız noktalar ile yüzleşmek adına “hayatın mola noktaları” dır. Retro gezegenler arasında en zorlusu da MARS dır zira aktif ve ileri hareket etmeye alışkın bir enerjiyi barındıran MARS’ın doğası retro harekete terstir zaten, akıntıya karşı kürek çekiyormuş gibi hissettirir çoğu zaman. KOÇ burcunda olması ise durumu biraz daha zorlaştıracaktır zira başlangıçları, ilk olmanın, ilk adım atmanın verdiği tutku ve hevesi, kimseyi beklemeye, kimse tarafından engellenmeye tahammülü olmayan enerjiyi simgeler KOÇ BURCU.

MARS KOÇ burcuna girdiğinde spontane, enerjik, doğrudan ve dışa dönük, rekabetçi bir havaya bürünmek olasıdır. Gökyüzündeki MARS’ın her burç değişimini (bu yaklaşık 2 ayda bir defa olur) bir tür enerji güncellemesi olarak düşünmek sanırım yanlış bir benzetme olmaz. Bu güncellenen enerji ile ne kadar uyumlu ya da uyumsuz olduğumuzu da elbette ki kendi doğum haritamızdaki yerleşimler belirleyecektir. MARS KOÇ burcunda yöneticidir ve kimseden icazet almaz (yani dizpozitörü yoktur) Doğrudan ve spontene bi şekilde, cesurca hedef ve amaca yöneliktir, cesur ve atılımcıdır, rekbetçidir. Bizler de bu süreçte isteklerimize olabildiğince çabuk, paşa gönlümüz nasıl istiyorsa o şekilde ulaşmayı isteyeceğiz, yeni kaleler fethetmek, yeni plan ve projelere başlamak, amacımızın peşinde cesurca ve oldukça da rekabetçi tarzda gitmek isteyeceğiz. Amaaaa….

Biliyorum düzenli olarak astroloji yazıları takip edenler, bu konu ile biraz daha yakından ilgilenenler sıkıldı ve “hiç mi iyi bi şey olayacak ya! bu amaaa da nereden çıktı şimdi” nidaları ile okuyacaklar ama gerçekten sürecin önemli ve kritik olduğunu üstüne basa basa yeniden belirtmek isterim. MARS zaten retro yaparak kendi enerjisine tezat bir enerjiye bürünecek ama diğer gezegenler ile yapacağı açılar o kadar sert ve daha önce gerçekleşen kritik tutulma noktalarını tetikleyerek o günden bu zamana dek olan biteni sertçe gözler önüne serecek ki.. Elbette bu zaman dilimini selametle geçirmek adına; en azından hangi tarih aralıklarında ne tip açılar ve bunun olası etkileri olacak diye bakmak, astrolojinin bu anlamdaki rehberliğini kullanarak; belki kadersel olayları engelleyemediğimiz ama tepkilerimizi, öfkemizi, eylem ve kararlarımızı belli düzeyde kontrol altına alarak süreci en az hasarla atlamak mümkün olabilir.

1 Ağustos- 6 Ağustos MARS- JÜPİTER KARESİ gerçekleştiği süreç olacak ve hukuksal konular, kanun ve yasalar, eğitim konuları, inançlarımız adına dikkatli olmak gerekmekte zira bu açı içerisinde kibri, ölçüsüz büyüme isteğini, gereğinden fazla talepkarlık sonucu şansımızı fazlaca zorlayacağımıza işaret etmektedir. Hoşumuza giden ama aslında içi boş olan şeylere fazlaca kendimizi kaptırmak mümkün, başlarının inançlarına karşı beyhude bi savaşa girmek de mümkün.Aşırı coşkulu, ateşli ve hevesli olmak da bu kombinasyonun sonucudur.

10 Ağustos- 15 Ağustos MARS PLÜTON KARESİ devreye girmeye başladığında ise zorbalık, yıkıcı bir hırs, saplantılı eylemler ve illa olsun ve benim dediğim şekilde olsun inadının yaratacağı gerilimler devreye girecek. Bazılarımız içinse “hayat-memat meselesi” denebilecek olaylar yaşanabilir. Güç zehirlenmesi yaşayanlar olabileceği gibi hedefleri uğruna başkalarını hiçe sayanlar, zalim denebilecek türden insanlara karşı dikkat etmek gerektiğini hatırlatmak isterim. Almaya çalıştığımız kararlar ve verdiğimiz kararları uygulamaya koymakta bazılarımız zorlanabilir bu süreçte.Kendi kendimize de zarar vermek mümkün aman dikkat fazlası ile zorlayıcı bir açı gerçekleşmekte gökyüzünde bu zaman diliminde. Tacizler, saldırılar, fiziksel şiddet, zulüm ve aşırı öfkenin yaratacağı kontrolsüz  patlamalar yine olasılıklar arsındadır.

9 AĞUSTOS- 25 Ağustos MARS- SATÜRN KARESİ gerçekleşmeye başladığında ise yüksek düzeyde seyretmesi muhtemel negatif enerjiden söz edebiliriz. Kararlarımızın engellenmesi her zamankinden çok daha fazla öfkemizi tetikleyebilir. Zamanlama konusunda sorunlar yaşayabiliriz; “ne zaman durmak ne zaman harekete geçmek” gerektiğini bilmemek söz konusu olacaktır. Dokunduğu gezegene “korku” aşılayan SATÜRN; MARS ile birlikteyken diğer insanlardan korkuyu, kendi kararlarımızı verirken hissedeceğimiz korku ve güvensizliği, verdiğimiz kararları uygularken de asla tam olarak emin olamayışımızı anlatmaktadır. Otorite konumundaki kişiler adına süreç çok daha zorlayıcıdır elbette ama tahammülümüzün, dayaklı olup olmadığımızın, sabrımızın en çok zorlayıcı olacağından söz edebiliriz.

MARS retro yapmaya başladıktan sonra yukarıda bahsettiğim görünümleri bir kez daha yapacak. ( Mars 10 Eylül- 13 Kasım 2020 arasında 15 ila 28 drc KOÇ arasında retro yapacak) Bu defa içe dönük enerjisi ile MARS oldukça saldırganlığa davetyiye çıkartabilecek tarza bürünecektir. Kendi başımıza ve kendi bildiğimiz yoldan gitmeye ısrar etmek bu zamanı daha da zorlu geçirmeye neden olabilir. Kendi eli ile kendi yıkımına sebep olmak da olasılıklar arasında bastırılmış, içe dönmüş öfkenin pasif, saldırgan eğilimler doğurması da. Olabildiğince sakin kalmak, kendi içimizde kendi hayatımızın muhasebesini yaparak bizi dururan şeyin hangi korkularımız, henagi güvensizlik ve çaresizliklerimiz olduğunu bulmak zorundayız zira attığımız adımlar sanki el freni çekilmiş bir arabayı kullanıyormuş hissi yaratacaktır.

26 Eylül- 1 Ekim MARS- SATÜRN KARESİ (her iki gezegenin de retrosu ve kendi burçlarındaki güçlü yerleşimdeki etkisi ile) 7 Ekim- 21 Ekim MARS- JÜPİTER karesi

19 Aralık- 25 Aralık MARS PLÜTON KARESİ (3. ve son defa) gerçekleşecek. Yani olayların bir kez daha üzerinden geçeceğiz ve belki de bu defa ilkinden çok daha fazla zorlanacağız diyebiliriz.

Bu sürecin en zorlusu 19 – 25 Aralığa kadar olan zaman diliminde MARS-PLÜTON karesinin 3. ve son kez gerçekleşmesi. 23 Mart 2020 de başlayan MARS-PLÜTON kavuşumunun açılış karesi olacak bu süreç. Ayrıca bu sert açıların gerçekleştiği dereceler ise 2 TEMMUZ 2019 VE 10 Ocak 2020 tutulma derecelerini tetiklediği gibi; 20 Ocak 2020 de gerçekleşen PLÜTON-SATÜRN kavuşumunun oluşturduğu başlangıç noktasını tetikleyecek. Bütün bunların anlamına gelince; şu içinden geçtiğimiz zaman diliminde ne yaptığımız, nasıl yaptığımız, ne karar verdiğimiz ve bunları nasıl uyguladığımız o kadar önemli olacak ki… Bu süreçte önümüze gelen konular ve bunlar etrafında gerçekleşen süreçler Eylül 2020 den Kasım 2020 ye kadar olan dönemde yeniden gerçekleşecek.

MARS’ın yaşam enerjimizle olan bağlantısı, fiziksel ve kas gücümüz ile olan yakın ilişkisinden hareketle, retro sürecinde kalpte ritm sorunları, yüksek tansiyona bağlı sorunlar, baş ağrısı ve migren atakları, spazm ve sinirsel kaynaklı kas problemleri, kramplar vb. durumlar oluşabilir. Artan gerilim ve dikkatsizlik sonucu kazalar, sakarlıklar oluşabileceği için özellikle trafikte araç kullananların, sporcuların ve kesici, delici aletlerle iş yapanların ekstra dikkatli olmasını öneriyorum. Bu süreçte çok acil olmadıkça ameliyat olunmaması da gerekebilir zira astrolojik olarak Mars cerrahi müdahaleleri de anlatır. Mars eril enerjiyi ve libidoyu da temsil ettiğinden, bu süreçte cinsel konularda olası sorunlar yaşanabilir.

Bu söylediğim süreçlerde kolektif olarak da nefret, ötekileştirme, inadına bildiğini bildiği yoldan yapma çabası sonucu yaşanacak gerilim ve sonucunda doğabilecek isyana neden olabilir. Manipülasyon ve sürü psikolojisi ile hareket etmek, anlamadan dinlemeden her önümüze gelen duruma isyan etmek, mağdur edebiyatı yapıp bir de bunu karşımızdakine dayatmamak adına da dikkatli olmakta, farkındalıkla hareket etmekte fayda var.

Bu süreç en çok kimseleri etkileyecek diye merak edenlerimiz olabilir. Yaklaşık 6 aya yayılan bu süreçten en fazla etkilenenler hiç şüphe yok ki ÖNCÜ burçlar olacaktır. (Koç-Terazi- Yengeç- Oğlak ÖNCÜ burçlardır) Ayrıca yükseleni, Ay Düğümleri, başka özel noktaları bu burçlarda olanlar, doğum haritalarında bu burçlarda STELYUM dediğimiz birden fazla gezegen toplanması olanlar; YÜKSELEN burcu Akrep ve Koç olanlar, MARS’ı KOÇ ya da AKREP burcunda yerleşmiş olanlar birincil dereceden etkilenecektir. Elbette doğum haritamız bize özeldir, alacağımız güncel etkiler de bize ve bizim yaşam yolculuğumuzun hikayesine özeldir. Bu yüzden dileyen aşağıdaki formu doldurarak danışmanlık için bana ulaşabilir, içinden geçtiği zaman kalitesi adına astrolojinin rehberliğinden faydalanabilir.

Ve MARS’ın KOÇ burcunda geçireceği bu uzun sürecin her birimizin hayatına korkuyu, güvensizliği ve çaresizlik duygularının üstesinden gelebilecek, onları alt edecek kadar büyük inanç, sağlam bir duruş getirmesini dilerim. Yazımı muhteşem bir şiirle kapatmak istedim bu sefer çünkü şiirde yazılanlar bu süreçte hepimizin kalbinden geçecek duygulara hitap etmekte…

Sevgi, umut ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Astrolog Hülya DEĞER Dip.ASA

Haziran 2020, İstanbul.

Tehlikelerin karşında sığınak bulabilmek için değil, 

Onlarla korkusuzca yüzleşebilmek için dua edeyim.

Kederimin dinmesi için değil, yüreğimin onun üstesinden gelebilmesi için yalvarayım.

Hayatın savaş alanında  müttefiklere değil, kendi gücüme güveneyim.

Kurtarılmak için endişeli bir korkuyla yakarmadan, özgürlüğümü kazanmak için sabır dileyeyim.

Merhametini yalnızca başarılarında hisseden bir korkak olmamayı ihsan et bana,

Başarısızlıklarımda da senin dokunuşun olduğunu duyabileyim..”

(Rabindranath Tagore, Fruit-Gathering)

28 Haziran 2020- 6 Ocak 2021 MARS KOÇ BURCUNDA : El Freni Çekilmiş Arabayı Sürmek de Sürece Dahil…” üzerine bir yorum

  1. Geri bildirim: 17 EYLÜL BAŞAK BURCUNDA YENİAY: SAPLA SAMANI AYIRMA ZAMANI – ASTROLOJİNİN REHBERLİĞİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s