11 Şubat 2021 KOVA BURCUNDA YENİAY: Hayatın Sürprizleri

Bu gün akşam saatlerinde KOVA burcunun 23.derecesinde yeni bir ay doğacak gökyüzünde. Ay ve Güneşin KOVA burcunda kucaklaşmasına MERKÜR, VENÜS, JÜPİTER ve SATÜRN de eşlik edecek. Astrolojik olarak “stelyum” adı verdiğimiz bu gezegen kümeleşmesi, çok odaklı, muazzam bir gücü ve kararlığı içerisinde barındırır. Gölge tarafı ile takıntı ve inatçılığa, değişken şartlarda adaptasyon sorununa (KOVA sabit bir burç olarak, bu stelyumda değişime olan direncin altını çizmekte) işaret eder. Bu gezegen kümeleşmesi anın haritasında bulunduğu alana büyük vurgu yapacak hiç şüphesiz.

Yeniay anın haritasında çocukları, aşk hayatını, yaratıcılığımızı nasıl ortaya çıkartıp, sahneye koyduğumuzu anlatan alanda gerçekleşmekte. her birimizin bireysel hayatlarının “sahnesi” dir 5.ev dediğimiz alan. Burası aynı zamanda hayatın keyifle akan yüzünü de anlatır, hobilerimiz, yapmaktan hoşlandığımız şeyler, yaratıcı her tür faaliyetler bu alana göre yorumlanır. Ve bu alanın para ile de bağlantısı vardır ama bu çalışıp, emek vererek kazandığımız paradan daha çok şans oyunları, spekülatif yatırımlar yolu ile edinilen para ile ilgilidir. Neden bunları sıralıyorum? Çünkü anın haritasında bu alan büyük bir vurgu var KOVA burcunda bunca gezegen toplaşması neticesinde. Bu konularda etrafında dönecek belki de bu birkaç haftalık süreçte yaşamlarımız.

Yeniay haritasında yükselen; TERAZİ burcunun zarif, kibar ve uyumlu elbisesine bürünmüş durumda ve Yöneticisi VENÜS ile gayet uyumlu ve güzel bir açısal bağlantı kurmakta. VENÜS “küçük iyicil” hemen yanında “büyük iyicil” JÜPİTER ile kavuşmuş durumda. Bu da bana bu yeniay ve devamındaki sürecin aşk, ilişkiler, çocuklarla ilgili konularda olumlu gelişmeler yaşanabileceği ihtimalinden söz ediyor. KOVA burcunda gerileme hareketi yapan MERKÜR’ün BOĞA burcundaki MARS ile olan sert açısı sinirliliği, huzursuzluğu, aceleci ve sabırsız olma eğilimlerimizi körüklese de MARS; Venüs’ün burcunda olduğu için biraz onun dediğini yapma eğiliminde olacaktır. KOVA burcundaki VENÜS; özgür, eşit koşullarda devam eden, hümanist bir sevgi arayışının ifadesidir. BOĞA Mars ise sahip olduğum “benim” diye sıkı sıkı elimde tuttuğum, gerekirse göze göz diş diş alan savunması yaptığım taraftır. Bu ikisi arasındaki sert açı ise tutkuları arattırdığı kadar esnek ve toleranslı olmazsak, “yeni” olana direnç gösterirsek önümüzdeki süreçlerde maddi konularda olduğu kadar ilişkilerimizde de tatminsizlikler yaşayabileceğimizi anlatıyor.

Yukarıdaki görsel KOVA burcunun astrolojik işareti. Birbiri ile üst üste konumlanmış dalgalı zig zag şekli gölge yönü ile KOVA burcunun farklı olacağım diye delilik ile dahilik arasında gezinen dalgalı hallerine işaret ederken; pozitif anlamda ise onun müthiş alıcılığına, adeta evrene yönelen kozmik bir anten görevi görerek insanlığı bir adım daha öteye taşıyabilecek her türlü yeniliği, teknolojiyi, alternatif, öngörülmez, yüksek düzeyde deha ürünü, hümanist ve barışçıl olan doğasına işaret eder. KOVA burcunun simgesindeki DALGALAR onun taşıyıcı, iletici görevini de açıklar ki zaten bazı görsellerde ise KOVA burcunu omzunun üzerinde taşıdığı su kabından, su boşaltan adam figürü ile de görürüz. Su ise ezoterik anlamda “bilgidir” Kovadan dökülen su ise evrensel sistemden elde edilen adeta sezgi ve ilham yolu ile çekilen bilginin kolektife dağıtımı ile ilişkili.

Bütün bunlardan ne demek mi istiyorum?

Değişim dediğimiz şey “dalga dalga” gelmekte. 🙂 KOVA burcu dediğimiz an itibariyle denememiş, yeni olan konuların tam da üzerinde duruyoruzdur. Henüz yürünmemiş yollardan yürüme, denenmemişi deneme, belki de şimdiye dek düşünüp düşünüp de bi türlü çözüm bulmadığımız bir konuya farklı bir alternatif üretme ( iletişim gezegeni MERKÜR de Kova burcunda üstelik de retro ) , beyin fırtınası yapmak söz konusu olacak. Bu YENİAY “ilerleme ihtiyacımıza ve yeni olana başlama hevesimize” gündem yaratacak. Ancak bu dediğim şeyler de dümdüz prüüzsüz yollardan değil, belki de KOVA nın sembolünde olduğu gibi dalga dalga, zigzaglı belki de iniş- çıkışlı olacak. Bu noktada ise SATÜRN-URANÜS kare açısının 2021 yılındaki ilk düellosuna bu Yeniay ile adım atmış olacağız.

2021 yılının belki de en sıkıntılı ve çarpıcı görünümü olan ve bu yeniay ile aktif olarak yaşamlarda kendini göstermeye başlayan bu Satürn- Uranüs arasındaki sürtüşmeli açı; alışılan toplum düzeninin değişimini, kurallar, yapı ve sistemlerin ve bu sistemin sürdürülmesi adına yürütülen yasal konuların revize edilmesi anlamına geliyor. Hatta bu değişim ve reform isteği tam karşılanmazsa o zaman gündeme gelmesi olası başkaldırıları sivil itaatsizlikleri, değişen düzene uyum sağlamakta zorlanmayı, baskı ve isyanı, sürdürülebilir yapıların artık başka bir forma dönüşmeden, geliştirilip revize edilmeden sürdürülmesinin zor olduğunu anlatır.

Bu açıdan baktığımda ise Kova burcundaki Yeniay, başta Sivil toplum Kurumları ve onlarda yer alanları, yeni, modern ve sürdürülebilir yapılar isteyen (biraz da sinirli, isyankar) gençleri, politikacıları, radikal kişi ve onların şaşırtan taleplerini ve bilim adamlarını gündeme getirebilir. Sosyal konulara olan duyarlığımızda hepimizde bir artış olabilir, gördüklerimiz, okuduklarımız ve takip ettiklerimiz (özellikle sosyal medya ve kitle iletişim araçlarından) duyarlılığımızı daha da arttırabilir. Bu noktada sağ duyulu davranmak ve olaylara objektif yaklaşmak önemli elbette.

KOVA burcu yeni olana duyulan heyecan ve bu yeni olanı keşfetme dürtüsüdür biraz da . Bugünkü Yeni ay bazılarımızın hayatına yeni aşklar getirebilir ya da tıkanmış ilişkilere bir kova su çarparak “tıkanıklığı çözme yolu” sunarak uyandırıcı olabilir. Ve fakat esnek olmakta zorlanır, değişime direnç geliştirir konfor alanınızdan çıkmakta direnirseniz o zaman bu yeni ay size “yeni krizlerin” kapısının önüne bırakıp gidecektir. İçinden geçtiğimiz günler eğer “değişimin bir zaruriyet” olduğunu söylüyor ve biz hala ama bi şey olmasın, gitmesin, bitmesin derdindeysek sinirli, depresif, korku ve çaresizlik hissediyor olmamız da son derece doğaldır.

İki iyicilin kavuşumu ve üstelik yükselen ile uyumlu açısı eşliğinde gerçekleşen bu yeniay var olan sorun ve sıkıntılara alternatif, sıra dışı ve hatta radikal çözümler bulmak adına şahane 🙂 Hayatımıza sürprizleri davet eden bir Yeniay olacağını düşünüyorum. Daha önce hiç düşünmediğimiz ya da farkında olmadığımız seçeneklerle karşılaşabilme olasılığımız yüksek , hadi bakalım hayırlısı :))

Her gün yeni şeyler öğrenerek, her şeyi bildiğimizi ukalalığını bir yere bırakıp bilmediğimizi bilmek, anlamak adına kendimizi yaratıcı evrene açarak, dostluğun, sevginin değerini bilip bunu başları ile paylaşmak bu yeniayda yapılabilecek en güzel şeylerden olmalı. Sürpriz ve beklenmedik tanışmalar ve yeni ilişkiler belki de yaşamlarımıza daha öncesinde hiç hissetmediğimiz, fark etmediğimiz seçenekleri de getirecek. Denenmemişi denemek ve yeniye kucak açmaya gönüllü olmak KOVA burcu yeniayının iki anahtar cümlesi olabilir aslında.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip.ASA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s