12 NİSAN 2021 KOÇ BURCUNDA YENİAY: YAŞAM ACEMİSİ

12 Nisan 2021 Pazartesi sabah saatlerinde gökyüzünde AY ve Güneşin 22 derece KOÇ burcundaki kucaklaşması bizlere yepyeni bir döngünün tohumlanma aşamasında olduğumuzu fısıldayacak.. Ay ve GÜNEŞ’in bu kendi arasındaki sonsuz ve kusursuz döngüsü, her ay oluşan bir yeniay, bir dolunay süreçleri; biz yeryüzünde yaşayanlar ve yıldızları merakla gözleyenler, anlamaya çalışanlar adına birer vesile aslında. Bazen bir bitişi, sonlanmayı bazen bir kararı ya da bazen bir adım atmayı, bir başlangıca vesile olacak olayları anlatıyor gökyüzünün kral ve kraliçesinin yani ışıkların sonsuz dansı.

Bu yeniayın şiferelerini çözmeye başlamadan önce YENİAY enerjisinin baş aktörü KOÇ burcunu bi hatırlayalım mı kısaca? Nedir KOÇ burcu? Nasıl bir enerjiyi tarif eder? Öyle ya temel gereksinizmizleri, duygusal olarak “ne olursa biz mutlu, doygun, huzurlu oluruz” sorusunun cevabını astrolojik olarak AY içerisinde barındırır ve madem ki yeni AY Koç da doğacak, hadi bakalım nedir bu Koç’un olayı?

Koç Zodyak burçlar kuşağının ilk burcu, yenilikçi, öncü bir enerji. Zorlu yaşam mücadelesinin içine gönüllü olarak giren ki bunda fethetme isteği rol oynar, ilk olma isteği baskındır çünkü. Arzu ettiği şey için sürekli mücadele içinde olmasıdır biraz da onu diri tutan, yaşam hevesle katan. Yerinde duramaz, sabırlı olmak zordur onun için. Fiziksel dürtüleri gelişmiştir, uzun süre aynı ortamda kalmak, aynı şeyleri yapıyor olmak bir süre sonra onun enerjisini aşağı çeker. Kafasında kurguladıklarını “şimdi ve hemen” eyleme dökmek ister, kimseyi beklemeye, ona- buna ayak uydurmaya tahammülü pek yoktur ki bu noktada sabırsızlığı ve dürtüselliği küçük bir çocuk gibi “yaşam acemisi” olmasına neden olabilir. Kaybetme korkusu yoktur pek ve kafadan dalar tüm konulara tüm hevesi ve “nasıl olsa bi şey olmaz korkusuzluğu yüzünde. Çocuksu ve saf bir enerjidir, içinde kin ve kötülük barındırmaz pek, siniri kararlarının sorgulanmasından ya da yoluna engel olunmasındandır zira. Çabucak öfkelenir ama çok da çabuk söner bu duygusu. Oyuncağı elinden alınmış küçük bir çocuğun verdiği tepkiler gibidir bazen tepkileri.

Bu Koç Yeni ayı, KOÇ burcunda misafir başka gezegenleri de yanına alıyor. VENÜS ve MERKÜR de KOÇ burcunda. Yeniaya uzak ama MERKÜR’e yakın konumlanmış bir de yaralı şifacı KİRON da bu stelyumun içinde. Merkür kendi yöneticisi ve aynı zamanda Yeniayın da yöneticisi durumunda olan MARS ile karlıklı ağırlama durumda bulunuyor. Bu durumda nasıl düşündüğümüz, düşüncelerimizi uygulama şeklimiz, hedeflerimizi dile getirme şeklimiz oldukça önemli olacak. Hızlı düşünüp, hızlı karar almaya ve bunu da hemen uygulama noktasına getirmeye oldukça açık durumdayız.

Yeniay genel itibariyle yenilikleri, başlangıçları anlatıyor ve Yeniaya dizpozitörlük yapan MARS’tan, büyük iyicil Jüpiter’den olumlu açılar alıyor. Yenilikleri, başlangıçları yapmak adına bu göksel kombinasyonlar oldukça etkili ve iyicil diyebilirim. Jüpiter- MARS üçgeni enerjimizi yükseltecek kuşkusuz, inandığımız her ne ise ona dair çok güçlü mücadele edeceğimizi ve üstelik de mücadelemizi de akli melekelerimiz üzerine temellendireceğimizi söyleyebilirim. Uzun zamandır adeta üzerimizi örten ölü toprağını silkelemek, yeni gelen bahar mevsiminin canlandırıcı etkisini tüm yaşamamıza da katmak isteğimiz, hevesimiz, arzularımız uyanacak. Uyanacak uyanmasına ama…Oğlak burcundaki PLÜTON ile KOÇ Yeniayı arasındaki dik açı yaklaşık 4 derece sonra kesinleşecek. Yani attığımız adımlar, verdiğimiz kararlar ve büyük bir hevesle, istekle yaptığımız seçimler bizleri bir süre sonra geri dönülmesi zor, değiştirmenin belki de imkansız olabileceği durumların içine çekebilir diyebiliriz bu dik açı sonucu. Değişimin getirdiği baskı, biten bir konunun yarattığı duygusal kriz, içimizde bi şeylerin adeta çürüdüğünün farkına varma ve bundan dolayı hissedilen yoğun duygusal patlamalar PLÜTON’un yeniaya kurduğu bağlantıyı tarif edebilir sanırım.

MARS yeniayın yöneticisi olarak büyük iyicil JÜPİTER’den olumlu açı alıyor ama hem yükselen BALIK hem de tam yükselen üzerine konumlanmış NEPTÜN ile olumsuz bir bağlantıda.

NEPTÜN gezegeni sisli puslu, net olmayan durumları anlatır negatif anlamda. Şefkat ve merhamet, empati ve duyarlılık demektir pozitif anlamda. Yükselen ile kavuşumunun 2 anlamı var; biri olumlu biri olumsuz. Olumlu anlamı “kolay uyum sağlamak” “hayatı ve onun sunduklarını kabullenicilikle ele almak, olanı olduğu gibi kabul ederek, ters çaba göstermemek” (Bu noktada yukardaki KOÇ burcunun enerjisini bir kez daha okuyun :)) Olumsuz anlamı ise “kolay etki almak, kişisel sınırını belirleyememek, koruyamamak, kararsızlık, enerji düşüklüğü ve sonrasında oradan oraya sürüklenmek.” Peki hangisi olabilir? Bence ikinci durumun olma ihtimali yüksek. Zira;

Anın haritasında Yükselendeki NEPTÜN ile MARS arasındaki gerilim ; mücadele etmekten kaçışı, biri gelsin de beni kurtarsın düşüncesini, karar vermekte son derece zorlandığımızı, aklımızı ,düşüncelerimizi ve buna bağlı olarak da kararlarımızı bir noktaya odaklamakta zorlandığımızı ve böyle oldukça da özellikle ilişkilerde vicdan azabı yaratarak istediklerimizi elde etmeye çalıştığımızı anlatıyor. Kanmak, kandırmak, kandırılmak ve de elde olmayan bazı kadersel denebilecek kayıpların (Neptün uzak bir orbla düğümleri de kareliyor) içinden geçebiliriz. Durumları oldukça dramatize edebileceğimizin bir diğer göstergesi de Yeniay derecesinin MARS/JÜPİTER Orta Noktasına düşüyor olması. Son derece içgüdüsel harekete meyilli olabiliriz eğer dikkat etmeksek. Özellikle geleceğimize, hayallerimize doğru yol almak isteği ve buna eşlik eden sezgilerimizi dikkatle takip etmek durumundayız bence. Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olabileceğimizi yine MARS/JÜPİTER orta noktasına düşen PLÜTON söylüyor. Geçici heveslerle alınan kontrolsüz riskler özellikle maddi anlamda kırılma yarabilir çünkü anın haritasında Yeniay 1. evde gibi görünse de aslında maddi kazanımlarımızı anlatan 2. burçta olmakta.

Yeniayın canlandırıcı etkisinin hayatınızın yeni başlangıçlara en çok ihtiyacı olan alanında etkili olmasını tüm kalbimle diliyorum. Hayattan tecrübeler edinelim edinmesine ama asla kalbimizle olan bağımızı da koparmadan yapalım bunu, yaşam hevesimizi hep diri tutulalım, gönül yorgunluğuna teslim olmadan yol alalım her birimiz…

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Astrolog Hülya DEĞER Dip.ASA

11.04.2021 /İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s