27 NİSAN 2021 AKREP BURCUNDA DOLUNAY: UMDUKLARIMIZ VE BULDUKLARIMIZ…

27 Nisan 2021 sabah saatlerinde AKREP burcunun 7.derecesinde bir dolunay gerçekleşecek. Gökyüzünün iki ışığı, AY ve GÜNEŞ karşı karşıya geldiğinde, hele ki bu AY’ın içinde bulunmaktan hiç de hoşlanmadığı bir burçta oluşuyorsa açıkçası oldukça dramatik koşulların, irili ufaklı bir dizi krizlerin içinden geçilmesi oldukça mümkündür. Sırların afişe olması, henüz gör(e)mediğimiz gerçeklerin artık ayan beyan ortaya çıkması, gizlenen utançlar, istesek de istemesek de üzerini sıkı sıkı kapattığımız olaylar, halının altına süpürdüğümüz her türlüsünden pis işler ortaya çıkmak için fırsat bekler.

AY AKREP burcunda olduğunda duygusal ihtiyacımız maddi ve manevi anlamda güçlü olmaktır. Her türlü krize açık durumdayızdır ve bunları ne kadar yönetip ne kadarını oluruna bırakacağımız ise süreçteki başarı ya da başarısızlığımız üzerinde etkilidir. Ay SU ELEMENTİ burçlarda aslında rahattır ama söz konusu AKREP olduğunda suyun “buz” halinden söz etmek sanırım yanlış olmaz. Derin duygular özellikle gizlenir ki ne olursa olsun “güçlü durmak” “hem kendini hem karşıdakini ve hem de olayları manipüle ve kontrol etme isteği ” temel motivasyon haline gelir. Nefret, tutku, kıskançlık gibi istenmeyen duygular gölge yönü ile AKREP AY ‘ın içindedir ki zaten bunun da nedeni korkuların, hayatta kalma içgüdüsünün yüksek olmasındandır.

Anın haritasına baktığımızda Akrep burcunun tam karşısında yan yana dizilmiş, BOĞA burcunda gezegenler var. Güneşin yanında VENÜS, URANÜS,MERKÜR ve de anın YÜKSELEN derecesi hep BOĞA burcunda. Tüm bunların karşında ise AKREPTE AY. Bu karşılıklı restleşmeyi daha da sıkıntıya sokan haritanın tam tepesinde KOVA burcunda SATÜRN var. Yani “aranızda sürtüşüyorsunuz ama ben ne dersem o ” dercesine dolunay aksını SABİT T-KARE açı formuna sokmuş durumda.

MC yani haritanın tam tepe noktası ile kavuşum halinde duran PLÜTON (S) yani durağan durumda ve gerileme hareketine de Dolunaydan kısa bir süre sonra başlayacak. PLÜTON dolunayın modern yöneticisi olduğu için önemli. Harita içinde bu yerleşimi kariyer ve toplumsal hedeflerimizde çok önemli kırılmaların, değişim ve dönüşümlerin işaretini veriyor. Hayat yolculuğumuzda çok önemli, kadersel denebilecek “dönüşümler” yaşayacağımızı ifade ediyor bu yerleşim ve elbette 4-10 aksı “ebeveyn aksı” olarak anıldığı için ev- aile ve aile büyüklerimize dair de çok önemli olaylar yaşanabileceğini söyleyebiliriz.

Plüton- MC kavuşumu; kurulu düzenle, var olan sürdürülen koşullarla giriştiğimiz güç savaşlarına, güç savaşlarının bir anda mağduriyet ve aciziyet deneyimlerine dönebileceğini anlatmakta. Bunun tipik yansıması ile iş ve kariyer konularında yaşayacağımız olumsuz denebilecek deneyimler. SATÜRN anın haritasında 10.evde ve o evin de yöneticisi olarak Dolunay aksını ve bu aksa dahil olan gezegenleri dik açısı ile oldukça zora sokmakta. İş ve yaşam hedeflerimizde elbette buna bağlı olarak maddi kazanımlarımızda çok önemli süreçlerin içinden geçiyor olmak mümkün diyor anın haritası.

Elbette şunu mutlaka belirtmek zorundayım: her doğum haritası kişiye özeldir, her gökyüzü olayı sizin kendi doğum haritanızın üzerinde anlamlı olaylar açığa çıkartır. Bizlerin yazdıkları, anlattıkları anın haritasına göre yaşanması olası olayların çerçevesini çizmektir sadece. Misal sizin doğum haritanız belki de bu anlatılan enerjilerden ve genel gökyüzü görünümlerinden belki de olumlu etkiler alıyor olabilir, uzun zamandır üzerindeki ölü toprağını atıp da başlayamadığınız bazı işler adına karar verip eyleme geçmeniz de mümkün. Buna da belki de çok önemli bir kriz, kapanan bir kapı eşlik edecek kim bilir? Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez demezler mi bizim kültürümüzde? Aynen bu tür bir olaydan söz ediyorum.

BOĞA burcu ve onda yerleşen gezegenler “garantili, güvenli, alışıldık, bilindik ve risksiz alanlarda” durmayı vurgular. MERKÜR BOĞA bunu düşüncelerimizde, verdiğimiz kararlarda; VENÜS BOĞA bunu ilişkilerimizde ve hatta maddi koşullarımızda, YÜKSELEN BOĞA hali hazırda temel motivasyonumuzun zaten bu olduğunu anlatır. Ve fakat URANÜS BOĞA ise “kendimize özgü”, “bilinenden farklı”, “güven denilen şeyin sahip olunan para- ilişki veya başka bir şey ile ilişkili olmadığını” anlatıyor ve tüm BOĞA dinamiğinin köküne bir kibrit çakıyor. Bugüne kadar “para= konfor, güvenlik” ilkesi güden BOĞA sembolizmasını yerle bir ediyor. Yerleşik değerler alt üst olurken, para ve sahip olunan ilişki ne yazık ki yeterli olmayacaktır. Bunu önümüzdeki yıl AKREP-BOĞA aksına geçecek tutulmaları yaşarken daha iyi anlayacağız. Bu çerçeveden bakarsak bu AKREP Dolunayı, ilkini 19 Kasım da yaşayacağımız AKREP-BOĞA aksının ilk tutulmasının fragmanı şeklinde de değerlendirebiliriz. Değişim denilen şey istesek de istemesek de artık tam da eşiğimizde, maddi konular, güvenli bulduğumuz limanlar, özellikle ilişkilerden yana da yaşanması muhtemel değişimler bizleri beklmekte.

AKREP burcundaki AY, dizpozitörü durumundaki MARS’la karşılıklı ağırlama içerisindeler ama bu ağırlama “körler, sağırlar birbirini ağırlar” şeklinde değerlendirilebilir zira her ikisi de güçlü oldukları burçlardan ağırlama yapmıyorlar. Olan şey daha çok duyarlılık artışı, çabuk tetiklenen ve çok rahatlıkla “kendini savunmaya geçen bir doğa”, duygusal istikrarsızlık yaşandıkça daha çok tetiklenen duygusal krizler, dışsal stres yaratan faktörlere içsel olarak verilen aşırı ve kontrolsüz tepkiler, kendini tehdit altında hissettikçe daha çok, daha çok savunma ve kontrol ihtiyacı şeklinde olabilir. En masum eleştirileri bile çokça kişiselleştireceğimizi, huzursuz bir zaman diliminden geçtiğimizi, davranışlarımızı yönetenin duygularımız olduğunu ve bunu da fark etmekte zaman zaman geç kalabileceğimizi söyleyebiliriz. Uranüs’ün dokunduğu gezegen hız kazanır, alışılmışın dışında tepkilere açıktır ve isyan ve başkaldırıyı körükler. Bu anlamda süreç içinde ilişkiler, ortaklı işler, maddi koşullarımızı bağlayan her tür konu, ticari anlaşma ve sözleşmelerde bitişlerden, ardından da gelen yeni süreçlerin ama bunu görmekte zorlandığımız için hissettiğimiz korkulardan söz edebiliriz.

Yapı olarak gökyüzü görünümlerini yorumlarken olumsuz bir şeyler gördüysem eğer, bunun neden olabileceğini, bu durumun daha kolay yaşanması adına destek olan bir şeyler var mı acaba diye bakmayı tercih ederim. Anın haritasında burç dışından da olsa MARS ve JÜPİTER arasında olumlu bir etkileşim var. Çok zayıf ama var. KUZEY AY DÜĞÜMÜ (yani geleceğimize yol alırken izlememiz gereken temaları anlatan düğüm) kraliyet yıldızlarında ALDEBERAN ile beraber çalışıyor ve SATÜRN ile çok olumlu açıda. SATÜRN de AY DÜĞÜMLERİ de “karma” yı anlatır. Kadersel konularda aktiftirler. Ay Düğümleri ile kendi burcunda güçlü çalışan SATÜRN bize geleceğimize dair yol aldığımız bu dönemde olan biten her şeyin bir anlamda bizim ilerlememiz, gelişmemiz adına olduğunu; tutarlı, sorumlu, olgun, güvenilir, çalışkan ve dürüst olduğumuzda yaşamda kaderin olumlu yansımalarını da görme potansiyeline sahip olabileceğimizi anlatıyor. Bizden deneyimli olanların desteğini kazanmak belki de bu zor zamanlarda ilaç gibi gelebilir bazılarımıza.

Evet zor zamanlardan geçiyoruz, yaşam hevesimiz düşük, hayatın içinde olan bitenler bazılarımıza fazla gelmiş bile olabilir, kayıpların, bitenlerin hüznü eşlik edebilir yaşam yolculuğumuza, hatalarımızla yüzleşmek, bu hataların sorumluluklarını almak belki de çok canımızı yakabilir. Hayat bu…

Alma- Verme dengesini bozmuşsak, istediğimiz şeyler ile bu istekleri gerçekleştirme gücümüz arasındaki fark açık ama hala bi şeyleri zorluyorsak olsun diye, üretmeden tüketiyorsak, arzularımız ile bu arzuları gerçekleştirme cesaretimiz birbiri ile uyumsuzsa, umduklarımız ile bulduklarımız arasında sıkışıp kalmışsak, çıkamıyorsak oradan eğer; çok doğal yaşamın şu an bir dizi krizle bizi sınıyor olması.

Ani, öngörülmesi zor ve çokça da şaşıracağımız, beklenmedik olaylara açık olma ihtimalimizin yüksek olduğu bu zaman diliminde dilerim ki her birimizin yaşamında; çok isteyip ama bir türlü gerçekleştirme cesaretine sahip olamadığımız olaylar, durumlar adına karar verip, adım atma cesareti bulalım. Bitenleri, kapanan kapıları olgunlukla kapatıp, yeni açılacak kapıların önünde geçmiş hatalarımızdan dersimizi almış ve ne istediğimizi biliyor olarak adım atma cesareti bulalım.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER dip.ASA

25.4.2021, İstanbul

DANIŞMANLIK VE EĞİTİM TALEPLERİNİZ İÇİN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURARARK BENİMLE İLETİŞİME GEÇEBİLİRSİNİZ.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s