26 MAYIS YAY BURCUNDA AY TUTULMASI : AH BENİM İYİMSER HALLERİM, ÇABUK ALDANIŞLARIM…

Ey, benim iyimser hâllerim,
Çabuk aldanışlarım,
Hep inanışlarım,
Alttan alışlarım,
Hatayı hep kendimde buluşlarım,
Değmeyecekleri kafama takışlarım,
Yoktan yere, akıp giden gözyaşlarım,
Herkesi, insan yerine koyuşlarım,
Hepinize elveda…
Artık ben kimsenin,
Hiçkimsesi olmayacağım

Nazım Hikmet Ran

26 Mayıs 2021 Çarşamba günü YAY burcunun 5. Derecesinde AY TUTULMASI gerçekleşecek gökyüzünde. Tutulmalar çok kuvvetli dolunay ve yeniaylardır ve açığa çıkardığı etkiler itibariyle yaşamımızda önemli ve kadersel denebilecek olaylara vesile olan göksel sembolizmalar içerirler. Belki uzun zamandır yapmak isteyip yapamadığımız olaylar, ilerisini görmek istediğimiz ama henüz tünelin ucunda bir ışık görmediğimiz durumlar, atmak istediğimiz adımlar, korku ile atmaktan çekindiğimiz, bir adım geride kaldığımız adımlar, yaşamımıza giren ya da yaşamımızdan çıkan insanların gündeme geldiği zaman dilimleridir tutulma dönemleri.

Tutulmanın gerçekleştiği burç YAY, bu burcun niteliği değişken, elementi ateş ve yöneticisi  yani onun hareketlerinden birincil derecede sorumlu gezegen ise Jüpiter. Tutulmanın değişken bir burçta olması bizleri bu dönem “hızlı sarılmış bir filmin başrolünde” gibi olduğumuz hissini verirken; ateş elementi özelliği gereği dürtülerimize pek de fazla karşı koyamayacağımız, bi hevesle atılım yapmak isteyeceğimiz, anlık öfke ya da sevinçlere kolaylıkla kararlar alabileceğimize işaret ediyor. Tutulan AY aynı zamanda hareket, cesaret, inisiyatif ve mücadele gezegeni MARS’a da ev sahipliği yaptığı içindir ki kararlarımız duygularımızdan çokça etkilenecek, duygusal anlamda vereceğimiz mücadeleler bizi biraz yorup yıpratacak gibi durmakta. (Mars- Plüton karşıtlığı)

 YAY burcundaki AY’ın temel hedefi iyimserliktir, umuttur ve genişlemek, ilerlemektir, uzak ufuklara yelken açmak ister ki yaşadıklarını anlamlandırsın, uzaktaki geleceği görsün ki güven içinde olduğuna inansın. Geleceği öngörebilsin ki şu an yaşadıklarına daha rahat idrak edebilsin. Yay burcunda gerçekleşen bir tutulma, hayat ne kadar ağır sınav başlıklarını getirse de önümüze, ne kadar sıkıntılı durumların içinden geçsek de, sorumluluklarımız belimizi ne kadar bükse de, bir yandan toplumsal olarak yaşadığımız sıkıntılar ve yaşanan bunca sıkıntının yarattığı, işsizlik, geçim derdi, sağlık problemleri  çok ağır bir şekilde yaşamın tam da ortasına gelip otursa da yine de içinde “umudu” taşır. Gelecek güzel günlere dair inancı büyütmeye çalışır. Ne yaşanırsa yaşansın bu hayatın bizim için bir ödülü olduğu iyimserliğİni taşır içinde.

Gelecek güzel günlere dair umudu diri tutmak, bütün sıkıntılara rağmen önümüzdeki zaman dilimin olumlu şeylere gebe olduğuna inanmak hepimize iyi gelecektir ama özellikle bu göksel tablo altında ABARTMAMAK kaydı ile. Revizyon, yani olayları ve durumları, ilişkileri yeniden değerlendirmek, planlarımızı gözden geçirmek, eksiği gediği görmek, neyin mutluluk neyin mutsuzluk kaynağı olduğunu anlamak ve hatta bunu YAY burcunun geniş vizyonu ile ele almak adına bu tutulma olumlu elbette ama yine tekrar ediyorum ki ABARTMAMAK kaydı ile. YAY burcunun umudunun diri olması da her şeyi bildiği düşüncesinden ileri gelir ama bu tutulmada kendi dizpozitörü JÜPİTER’den dik açı alırken ne gerçek- ne doğru? Ne gerekli ne gereksiz? Ne yalan ne doğru bilmek oldukça zor. Ne yakın ne uzak geleceği, gözümüzün önünde olan biteni bile görmekte, anlamakta ve anlamlandırmakta zorlanacağımız günlerden geçmekteyiz.

Üstelik oldukça yavaşlamaya başlamış ve kısa bir süre sonra gerileme hareketine de başlayacak olan MERKÜR gezegeni de NEPTÜN ile dik açı yaparken anın haritasında; anlaşılır olmakta, kendimizi ifade etmekte sıkıntı  çekebiliriz.  Mantıklı ve objektif değerlendirmeler yapmakta zorlanırken, aldanma, aldatılma ya da iyi niyetin suiistimal edilmesi, bi şekilde “yalan” ile muhatap kalmak da mümkün görünmekte. Üstelik anın haritasında MERKÜR gezegeni tam tepe noktası ile kavuşup, yükselen yöneticisi olarak Yükselene dik açı gönderirken bin bir türlü yalanla, asılız haberle, gerçek dışı düşüncelerle, emek hırsızlarıyla, haksız kazanç elde etmeye çalışanlarla mücadele ederken bulabiliriz kendimizi. Ayağımızın altında son derece kaygan bir zemin var ve düşmemek adına, yere sağlam basmak adına olabildiğince dikkatli, ağzımızdan çıkanı kulağımızın duyabileceği, her duyduğumuza “mutlak doğru” diye atmamamız gerektiğini de belirtmem gerek. Makul bir şüphe duygusu ve temkinli adımlar atmak son derece önemli.

YAY burcundaki AY; bu dönemde vereceğimiz tepkilerin sabırsız, tutarsız, yargılayıcı, talepkar ve gergin olabileceğinin altını çizmekte. Hoşumuza gitmeyen durumlarda kimimiz kayıtsız kalıp başımızı kuma gömerken kimimiz öfke ile tepki verebiliriz. Kör bir iyimserliğin eşlik ettiği, hedefsizlik de yine olasılıklar arasında.

Tutulmanın dizpozitörü durumunda olan JÜPİTER güçlü olduğu BALIK burcunda ve tutulma ile dik açı yaparken tutulma eksenin değişken t kare dediğimiz forma sokmakta. DEĞİŞKEN T KARE açı kalıpları önemli meydan okumaları ve sorunları çözmek adına esnek ve toleranslı olmak gerekliliğini anlatırlar. Ancak sorunları görmezden gelmek, abartılı iyimserlik,  kaygan zeminlerde çok kolaylıkla hedef algısını kaybetmekle ilgili sorunlar yaşıyor olmak da yine bu açı kalıbının gölgesi içinde yer alır.  Kararsızlık, hem kendimize hem başkalarına güvenmekle ilgili  sorunlar, aşırı iyimserliğin ve bazen boş vermişliğin neden olduğu dağılma riski de yine bu kalıbın yol açabileceği sıkıntılı durumlardır.  Esnek ve toleranslı olmak güzeldir ve fakat anın haritasında tek sabit gezegen KOVA burcundaki SATÜRN ve o da Boğa burcundaki Uranüs ile sert açısını yaparken “değişimin” “alışıldık, bilindik yapıların” yeni baştan organize edilmesini anlatmakta. Son derece gerçekçi olmak gerekirken bir o kadar dağınık ve abartılı iyimserlikle alınan kararlar, başlanılan işler bir süre sonra içinden çıkılması zor karmaşık durumlara neden olabilir.

Bu tutulma her birimizin doğum haritasında YAY burcunun ifade bulduğu alanda gerçekleşecek. Kimimiz bu aldatıcı, kaygan zeminlerde iş ve kariyer konularında patinaj çekecek, kimimiz ev ve yuvasını ilgilendiren konularda kimimiz ise maddi koşulllarda. Her birimizin yaşam planı farklı, her birimizin doğum haritasındaki hikayesi farklı farklı. Ve fakat genel olarak diyebilirim ki en çok etki alan grup doğum haritasında DEĞİŞKEN burçlarda gezegenleri, yükselen ve özel noktaları yerleşmiş olanlar. BAŞAK, BALIK, YAY, İKİZLER, bu burcun ilk günlerinde doğmuş olanlar, bu burçların ilk derecelerinde gezegen yerleşimi olanlar etkiyi yoğun hissedecekler. Bu konuda eğer biraz daha kişisel hayatınıza dair tutulma etkilerini anlamak isterseniz sizi 25 Mayıs 2021 Salı akşam 20:30 da yapacağım Tutulmalar ve sizin hayatınıza olan etkilerini anlatacağım seminere davet etmek isterim. Katılmak isterseniz bana aşağıdaki formu doldurarak ulaşabilirsiniz.

Ve nihayetinde tüm bu gökyüzü tablosundan bize yansıyan, elimizde kalan ve anlamız gereken şey, ezcümle diyebileceğim şey aşırı iyimserlik, bazı konuları hafife almak hata yapmamıza neden olabilir, tutamayacağımız sözler verebiliriz, altından kalkmakta zorlanacağımız işlere düşünmeden girişebiliriz ve bunların sonu belki de hayal kırıklığına yol açabilir.

Yaşamda belki de önemli olan aldatılmak, hayal kırıklığı da yaşamak değil sanki. Hayat yolculuğunda var mı hayalleri yıkılmayan, umudu kırılmayan? Planları suya düşmeyen? Sanırım yoktur. İçsel çatışmalarımız, hayal kırıklıklarımız olacaktır en nihayetinde insanız biz. Büyümek ve olgunlaşmak buradan geçiyor biraz da; iyiliğin ve kötülüğün, sevginin ve nefretin, güzelliğin ve çirkinliğin eşit derecede bizim parçamız olduğunu kabullenmek sanırım olgunlaşmak denilen şey, YAY burcunun içindeki “hakikat” ve “anlam arayışı” da biraz buradan geçiyor. Bu yaşamda kazanacağımız zamanlar olduğu kadar kayıpların, yenilgilerin de içinden geçeceğiz. Önemli olan da zaten düşmek değil, düştüğümüzde tekrar ayağa kalkıp, kaldığımız yerden devam edebilmek hayata. Bizi düşüren durumu, olayı, kişiyi görmek, anlamak, yüzleşmek, helalleşmek ve alacağımız belki de “acı” dersi alıp yolumuza dönüp gitmek. Hayal kırıklıklarımızı, yanılgılarımızı, aldanmış hallerimizi reddetmek yerine onlarla yüzleşmek, bitmesi gerekeni bitirmek, gitmesi gerekeni göndermek, varsa hakkımız helalleşmek, alınması gereken dersi alıp, hayata kaldığımız yerden devam etmek…

Önümüzdeki sürecin her birimizin hayatına hayal kırıklığı ile yazılmış satırların yerine umut ve inançla yeniden yazılmış sayfalar eklemesini dilerim, sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

Hülya DEĞER Dip.ASA

TUTULMALAR İLE İLGİLİ SEMİNERE KATILMAK İSTİYORUM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s