SON DAKİKA GOLÜ : 22 AĞUSTOS KOVA BURCUNDA DOLUNAY

22 Ağustos 2022 Pazar günü Aslan burcunda, kendi krallığındaki GÜNEŞ ile, KOVA burcunda AY karşı karşıya gelerek Dolunay fazını oluşturacaklar. AY fazlarının en parlağıdır Dolunay. Gökyüzündeki bu oluşumun, Ay ve Güneş’in bu karşılıklı birbirne meydan okuyor olmalarının; yeryüzündeki biz canlılar üzerindeki etkisi ise maksimum idrak ve farkındalıktır zira Ay’ın gökyüzünde pırıl pırıl ışığı altında hiç bir şey gizli saklı kalmaz- kalamaz, belirsiz olan, muğlak olan gözler önündedir. Tüm karşıt açılar gibi (dolunay da AY ve Güneş ‘in karşı karşıya gelmesidir) deneyim sahası ilişkilerdir ve insanın kendini başka bir insanda tanıması gibi Dolunay fazları da bu anlamda maksimum idrak zamanlarıdır. İçinde bulunduğumuz durumun en dolu, en gelişmiş ve en gergin, en kaçınılması zor belki de ayan beyan gözler önüne serildiği zaman dilimleridir gökte dolunay oluştuğunda. En basit anlamı ise Dolunay “bir defterin kapanması” “bir dönemin sonu” “başka bir sürece adım atarken gözlerinin önüne serilen tüm koşullar” demektir.

DOLUNAY KOVA burcunda üstelik de 29 drc sinde gerçekleşiyor. Bu derece önemli zira kritik derece ya da anaretik derecece olarak tanımlanan bu 28-29 dereceler astrolojik olarak son dakika sürprizlerine, olan işin bir an içinde kontrolsüz bir şekilde yön değiştirebileceğine, o derecede bulunan gezegenin ifade ettiği konularda telaşlı bir var oluş, alelacele ifadeler, kontrolsüzlükler sergilenebileceğine işaret eder. Bunu derste öğrencilerime hep şöyle anlatırım ve çok iyi anlaşılır, size de anlaşılır olması için bu örneği vermek isterim:

Diyelim ki siz bana bir kahve içmek için uğramak istediniz nasıl olsa evde olduğumu düşünerek çıkıp geldiniz. Bu arada ben hazırlanıp evden çıkmak üzere kapıyı tam açtım ki sizinle karşı karşıya kaldım. Bana geldiğinizi fark ettim ve bana sordunuz “evde misiniz? ” Cevabım evet olur zira teknik olarak hala evin içindeyim 🙂 her ne kadar aklın, zihnim dışarıda yapacağım işte olsa da sizi eve buyur ederim ama acele de ederim gideceğim yere geç kalmamak adına, sizi belki can kulağı ile dinlemeyebilirim belki bir an önce çıkmam gerekiyordur randevulu bir işim varsa sizi eve bile alamayabilirim ama bu durum beni de inanılmaz rahatsız eder. Gittiğim yerde huzurlu hissedemem bu defa da 🙂 İşte ANARETİK DERECEDE bulunan gezegenin durumu, bu örnekte benim durumum gibidir. Bir gezegenin bulunduğu burcun 29. derecesinde olması sıkıntılı dir durumdur, karma astrolojisine göre de bu derece yine özel dikkat edilmesi, iyi anlaşılması gereken bir derecedir.

Peki KOVA DOLUNAYI ne anlatıyor 29 derecede? Bir kere baskı altında ya da kısıtlandığımızı hissettiğimiz ortam, insan, olaylardan kaçmak, kurtulmak isteğimiz artacaktır. KOVA hümanist ve insan odaklı bir burçtur ama fazla insana, fazla insanın yarattığı karmaşaya ve baskıya da gelemez. Dolunay ile birlikte hayatımızda “kalabalık” yapan her şeyi, herkesi ayıklamak, hayatımızın gerekli alanlarında bir tür havalandırma yaparak yeni baştan nefes almaya başlayabiliriz.

Hatırlarsanız bundan 1 ay yine KOVA burcunda DOLUNAY olmuştu, 24 Temmuzdaki Dolunay KOVA nın ilk derecesinde gerçekleşerek bizlere yeni bir sürecin startını vermişti. Şimdi işte bu sürecin bir tür finali ama bu final bulunduğu derece itibariyle biraz da gerilimli, elektik yüklü. Sanki sıcak, sakin bir yaz gününde aniden patlayan bir tür fırtına gibi. Sıradışı olayları, beklenmedik sürpriz sonuçları, öngörmekte zorlandığımız yeni gelişmeleri karşımızda tüm çıplaklığı ile görmek mümkün.

Anın haritasında GÜNEŞ Aslan’da, kendi krallığında güçlü, MERKÜR kendi yönettiği burçta oldukça güçlü, VENÜS TERAZİ burcunda kuvvetli, SATÜRN zaten bu yılın başından beri kendi burcu KOVA da ve olabildiğince “insani gelişim için bu kafalarınız değişmeli, bu bozulmuş sistemleriniz, işe yaramayan köhne yapılarınız yenileri ile değişmeli ” mesajını veriyor ve vermeye de devam edecek. Satürn bu mesajı zorlu yollardan veriyor zira URANÜS ile dik açısı bu yılın en zorlu görünümüydü. Merkür Başak burcunda evet son derece mantıklı, somut, tedbirli, gerçekçi ve analitik düşünmemizi gerekli kılıyor ve fakat MARS ile kavuşumu ona hız ve acelecilik katarken; Neptün ile karşıtlığı odaklanma sorunu, dikkatsizlik, düşüncesizlik ve plansızlık yüzünden sıkıntılar olabileceğini anlatıyor. Yalanın bin bir rengi ile karşılamak mümkün bu süreçte lütfen dikkatli olun. Özellikle bankacılık işlemlerinde, elektronik ortamlarda işlem yaparken, dikkatsizlik sonucu büyük zarar görmek mümkün olabilir.

Sabit burçlarda gerçekleşen gökyüzü olayları; tutulmalar, yeniay ve dolunaylar, önemli gezegen toplaşmaları yerküreyi ve onun jeolojik yapısını olduğu kadar, üzerinde yaşayan halkı, halkların jeopolitik yapısını da anlatır. Güçlü, kökten hani deyim yerinde ise deprem etkisi gibi şöyle bir sallayan, silkeleyen ve kendimize getiren etkiler genelde sabit burçlarda anlattığım göksel görümlerin marifetidir.

URANÜS dolunaya dizpozitörlük de yaptığına göre (modern astrolojiye göre) silkelenip kendimize gelmek, yeni olana açık olmak, kaostan düzen yaratmak, var olan her türlü sınırlayıcı koşul, durum, olaylardan özgürleşmek isteği içinde olmak, değişim ve reformlar yolu ile yeni bir düzen geçmek bu dolunayın anlattıkları arasında. Elbette bu geçiş bir gecede olmayacak, akşam yatıp sabah başka bir dünyaya uyanmayacağız. Ve fakat sabit burçlarda gerçekleşecek özel görünümler yolu ile bu tür minik minik sallantılar ardı ardına devam ederek bütün insanlığı “uyandırma” servisi gibi işlev görecektir. Bu anlamda en yoğun sarsıntıları AKREP ve BOĞA Aksına geçecek düğümler ile beraber yaşamaya başlayacağız, buna da yaklaşık 5-6 ay kadar bir zaman var. Özellikle 19 Kasımda 27 derece BOĞA burcundaki AY tutulması bu anlamda çok önemli.

KOVA burcundaki AY Dolunay fazına girmişse ve yusyuvarlak, pas parlak gibi gökyüzünde yer almışsa; aklımızın, huyumuzun, suyumuzun, verdiğimiz duygusal reaksiyonların daha AKILCI olmasını, hümanist ve insan odaklı olmasını talep eder bizlerden. Özgür irademizin farkında olmamızı bekler. Aklımızın daha işlevsel ve eyleme yönelik olması duygusal ihtiyaçlarımızdan biri haline gelebilir sürece baktığımızda.

Bütün bunları yapabilir miyiz peki? Eşit, adil, uzlaşmacı ilişkiler içinde olanlar adına VENÜS terazi burcundaki konum bu sürecin bizler için nefes alma noktası. Özellikle SATÜRN ile olan olumlu açısı, düğümler ile olan bağlantıları karmik hak edişlerin hayatımızda olduğunu fısıldıyor. İlişkilerde kalıcılık sağlamak, köklü ve kalıcı ilişkilere yol almak sürecin anlattıkları arasında. Büyük sadakat göreceğimiz, ahde vefa duygusunu sonuna dek hissedeceğimiz ilişkiler, zorlu koşulların içinden geçilse bile “sevgiyi yaşatmayı” ” sevgiyi kalıcı hale getirmeyi” başarabileceğimizi de söylüyor gökyüzü bizlere…

Dilerim bu süreç en ihtiyacınız olan hayat alanlarınıza en gerekli yenilikleri yaşamınıza taşısın.

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER Dip.ASA

18.08.2021 / Marmaris

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s