19 KASIM BOĞA BURCUNDA AY TUTULMASI: ALT-ÜST

Her ay gökyüzünde bir yeniay, bir de dolunay gerçekleşir ama eğer bu iki ışığın AY DÜĞÜMLERİ dediğimiz sanal iki nokta ile bağlantısı yakın ise bu artık bir tutulmadır. Tutulmalar önemli ve kadersel süreçlerin bir nevi işaret fişekleridir ki devamındaki günler hayatımızın bazı alanlarında taşların yerinden oynadığı, önemli kırımların belki de içerisinden geçtiğimiz, hayatın bizi bir noktadan alıp bir diğer noktaya bırakıp “hadi buradan devam et” dediği zaman dilimleridir.

Yaklaşık 1,5 yıldır İKİZLER ve YAY burçlarında seyreden düğümler etrafında gerçekleşti tutulmalar. 19 Kasım 2021 tarihindeki BOĞA BURCU AY TUTULMASI bu burçlarda gerçekleşen ve bundan sonraki 18 aylık süreçte gerçekleşecek olan tutulmaların ilki. En son AKREP ve BOĞA burcundaki tutulmaları 9 yıl önce yaşamıştık. Zamanın döngüselliğini düşünecek olursak, o zaman içerisinden geçtiğiniz koşulların birebir aynısı olmasa da benzerlerini deneyimleyeceğinizi söyleyebilirim.

ALGOL tutulması dendi bu tutulmaya zira Boğa burcundaki AY kendi yüceliminde gayet güçlü konumda ama bu gücün yoz kullanımı da bu yıldızın eşlik etmesi nedeni ile durumu daha karmaşık ve zor hale getirmekte. Klasik astrolojide ALGOL bir doğum haritasında karşılaşılabilecek en zorlu etki etkileri ortaya çıkartan önemli bir sabit yıldız. Tehlikeler, şiddetin her türlüsü, zalimlik ve acımasızlığı anlatan bu yıldız Medusanın kesik başı ile ilişkilendirilmiştir. Parlak bir zeka verdiği gibi acımasız dişil gücü ve bu gücün yoz kullanımını anlatır. Özellikle Ay ve Güneş ile olan irtibatları kazalara, yaralanmalara, baş, özellikle boyundan alınan sert darbelere işaret eder. Dünya Astrolojisinde ise ALGOL, sert doğa olaylarına, insan ve hayvanların kitlesel felaketlerle karşılaşmalarına, şiddet eylemlerine, boğulma nedeni ile ölümlere işaret eder. Bu tutulmayı belki de bu kadar korkulası hale getiren asıl sanırım bu kötücül yıldızın tutulma anında AY ile beraber çalışıyor olması.

Tutulma anı haritasına baktığımızda yükselende OĞLAK burcunu görüyoruz ve AY-GÜNEŞ karşıtlığı özellikle 4-10 aksını çalıştırıyor. Ailemiz, yuvamız, daha özel alanımız ile sosyal yaşamın içerisinde peşinde olduğumuz statümüz, sahip olduğumuz şu ya da bu etiketlerimiz, yolun sonunda varmayı hedeflediğimiz asıl nokta tutulma etkisinde. İş ve mesleki konuların sert ve beklenmedik şekilde bitmesinden, sonlanmasından; yaşadığımız çevreden, alışkanlıklarımızdan, konfor alanımızdan şu ya da bu şekilde çıkmak zorunluğu yaşayabileceğimizden söz edebiliriz. Keskin virajlar arifesindeyiz bu tutulmada.

BOĞA ve AKREP aksı madde ile mana aksıdır, görünen, somut, elinizde tuttuğunuz, hissettiğiniz ile “görmediğiniz ama var olduğunu bi şekilde hissettiğiniz” o dokunduğunuz, benim dediğiniz değerlein belki de krizler yolu ile dönüşümün adıdır. karşıtlık çalışır bu burçlarda. Ve tüm karşıtlıklarda olduğu gibi dengeye gelmesi, orta yolun tutturulması gerekliliği vardır. Bu iki burcun karşıtlığı maddi ve manevi tüm değerlerimizi ve bu değerlerimizi korumak, güvende tutmak adına verdiğimiz mücadeleleri, savaşları anlatır. Hatta bir adım ötesinde AKREP tarafı bu mücadeleyi hayat memeat noktasına taşıyarak gerekirse ölmeyi ama yeni baştan eskisinden daha güçlü doğmayı da anlatır.

Tutulma anında AY sadece GÜNEŞ ile karşıt değil aklımızı, zihinsel becerilerimizi ve iletişim ile ilgili konuları temsil eden MERKÜR ile de karşıt. Var olan koşullara uyum sağlamak, aklen kabul edebilmek zor görünmekte. Aklımız bir yana, duygularımız bir yana çekiştirip duruyor belki. Aklımızı ikna ettiklerimize kalbimiz hayır derken; kalbin evet dediklerine mantığımız baş kaldırıyor. Sonuç ise huzursuzluk, sinirsel gerilim ve kararsızlık. JÜPİTER’in büyük iyicil olarak tutulma ile olan sert bağlantısı olan biteni net değerlendirme, objektif karar verebilme ve bu kararlara kişisel yargılarımızdan uzak, aklıselim yaklaşabilmekte sorunlar olabileceğini söylüyor. İşimize geleni, işimize geldiği gibi anlayabiliriz ki sonuç gerçekten istenmeyen yöne doğru gidebilir. (Merkür önce JÜPİTER ile kare sonra da güneşe kavuşuma giderek yanacak)

Anın haritasında bir diğer sert görünüm ise kendi burcunda çok güçlü bir MARS ve fakat bunun URANÜS ile olan karşıtlığı. Ani, şaşırtıcı, beklenmedik ve öngörülmez durumların altını çizen bu kombinasyon gerilimi tırmandırabilir. Beklenmedik gelişmelerin yarattığı panik duygusu ve bunun sonucu düşünmeden girişilen zamansız eylemler sonucu hiç de istemediğimiz bir noktaya taşıyabilir. MARS ve URANÜS açıları özellikle kaza anlarında etkindirler. Ani gelişmeler, haklı ya da haksız olduğu fark etmeksizin artan isyan duygusu, sabırsızlık ve içgüdüsel hareketler bu iki gezegenin özellikle sert kontaklarında açığa çıkması olası etkilerdir. Boğa ve Akrep burçlarında yerleşen bu karşıtlık ise özellikle maddi konuları vurgulayacak elbette. sahip olduklarımız, sahip olmaya çalıştıklarımız, alın teri döküp emek emek biriktirdiklerimiz, güven altında olsun diye koruduklarımız tutulma ve devam eden süreçte bunları kaybetme ihtimali karşısında duyduğumuz korkuyu körükleyecektir. Bu yüzden doğru yerde, doğru zamanda ve doğru insanlarla etkileşimde bulunmaya, maddi anlamda kontrol etmekte zorlanacağımız risklerin altına girmemeye, sabırsızlığımızı kontrol etmeye çalışmakta fayda var. Özellikle bu durum doğum haritalarında sabit burçlarda gezegen yoğunluğu olanlar için daha önemli olacak. (Boğa, Akrep, Aslan ve Kova burçları)

Evet farkındayım biraz iç karartıcı oldu yazdıklarım ama yeryüzünden gökyüzüne baktığımızda görünen manzara bu. Ve fakat benim yazılarımı düzenli takip edenler bilirler, dikkatimize sunulan sert şeyler varsa göksel kombinasyonlar içinde mutlaka ve mutlaka bunun bir de çıkış yolu illa ki vardır. Sıkıntı ve sorunlar mutlaka içinde çözüm yolları ile beraber gelirler.

PLÜTON gezegeni hayatın içindeki çok önemli kırılmaları anlatır, bir daha artık eskisi gibi olmayan önemli dönüşüm zamanlarında baş rolu kimseye kaptırmaz, tüm köprüleri yaktırır ki eski gerçekten eskide kalsın ve hayat gerçekten asıl gitmesi gereken yolda gitsin. İşte bu tutulma anında PLÜTON hem AY hem GÜNEŞ ile çok güzel açılar kırarak tutulmaya bir nevi köprü vazifesi görüyor. Bu çok değerli zira ruhsal anlamda çok ama çok güçlü olacağımızı anlatır bu bağlantı. Bir şeyin asıl özüne inmemiz, gerçeği tüm çıplaklığı ile görüp, kabul edebilmemiz ve geçmişi ardımızda bırakıp geleceğe yol alırken hissedeceğimiz yoğun içsel motivasyonun açısıdır AY PLÜTON, GÜNEŞ PLÜTON olumlu açıları. Henüz belki de önümüzü görmekte zorlansak da, biten, giden, elimizden kayanların sıkıntısı yüreğimize otursa da emin olun gelecek günler tüm bunların hakkından gelebilmemiz adına ihtiyacımız olan gücü bize verecektir.

Bu tutulma ve devamındaki sürecin en bariz etkilerini 16 Mayıs 2022 de yaşayacağımız 25 drc AKREP burcundaki AY TUTULMASI sırasında göreceğiz. Sabit burçlarda gerçekleşen tutulma etkileri zaten birden bir olmaz, zamana yayılır. Ancak; tutula anı derecesi bir nevi gökyüzüne atılmış bir çentik gibidir. Hassas bir noktadır ve diğer gezegenlerin o noktayı tetiklemesi ise olayları, “tetikleyen gezegenin doğası” doğrultusunda bizleri harekete geçirir. Bu açıdan baktığımda bu tutulmanın yakın zamanda tetikleneceği tarihleri şu şekilde sıralayabilirim;

•22-23 Kasım 2021  27 drc. Akrep Burcundaki MERKÜR, tutulma derecesine karşıt yapacak, ani karar değişimleri, anlaşma ve sözleşmelerde beklenmedik yön değişimleri ve son dakikada verilen kararların bozulması olasılığı. Trafikte, ticari anlaşmalarda ve iletişim konularında dikkat edilmeli.

•9 Aralık 2021   27 drc  MARS Akrep burcunda, tutulma noktasına karşıt yapacak ki aldığımız kararların iki kere kontrol edilmesi önemli. Kazalara açıklık, gerginlik, acelecilik, sabırsızlık ve uzlaşması zor bir enerji açığa çıkabilir.

•13 Aralık 2021 27 drc  JÜPİTER Kova burcunda, tutulma noktasına dik açısını kesinleştirecek. Finansal olarak dikkat edilmeli, hukuki süreçler beklenen şekilde ilerlemeyebilir, boyumuzu aşan riskler almaya açık olduğumuz için sonra pişman olabileceğimiz kararlarımız olabilir.

•19 Aralık 2021 Oğlak burcunda VENÜS reto konumunda ve tutulma derecesi ile olumlu açı bağlantısını kesinleştirecek. Maddi süreçlerde ve özellikle ilişkilerde durup, yeniden değerlendirme ve hatta düşüm düğüm olmuş sorunları sabırla çözme zamanı. Yeni şeylere başlamak değil ama varolan mevcut düzeni düzenleme, gerekirse ihtiyaçları ve istekleri optimize etme zamanı.

•16 Ocak 2022 Oğlak burcunda GÜNEŞ-PLÜTON kavuşumu, tutulma derecesi ile üçgen açıda olacak ve o gün transit VENÜS retro konumdayken, tutulma haritasındaki VENÜS derecesinde. olacak. Bir devrin kapanması, yeni gelen sürecin gelişimiz adına önemli olmasını anlatır. Biten gerçekten biter, giden dönmemek üzere ayrılır ama sorun varsa ve çözmek adına samimi çaba içindeysek de gereken içsel güce bu tarih civarında sahip olabiliriz.

Elbette bu verdiğim tarih aralıkları her birimizin kendi kişisel haritasının tutulmadan aldığı kişisel etkilere bağlı olarak değişir. Her yaşam biricik, değerli, özel ve kendine has… Tıpkı doğum haritamızın anlattıkları gibi. Bu yüzden şu burç bunu yaşar, bu burç şunu yaşar diye yazmaktan açıkçası çok da hoşlanmıyorum. Zaten bunu yazanlar var, okursunuz mutlaka ama soruyorum size acaba kaçı sizi ve içinden geçtiğiniz süreci bire bir yansıtıyor?

Tutulma ve tutulmanın devamında içinden geçeceğimiz süreçlerin her birimizin yaşamında en arzu ettiğimiz gelişmeleri getirmesi temel dileğim. Hayat bir noktadan bizi alt- üst etti ise de aklımızda hepimizin çok iyi bildiği şu meşhur söz gelsin olur mu?

“Hakkın karşına çıkardığı değişimlere direnmek yerine, teslim ol.

Bırak hayat sana rağmen değil, seninle beraber aksın.

Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme.

Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden iyi olmayacağını ?

Sevgi ve ışıkla gökyüzü rehberimiz olsun…

Hülya DEĞER dip.ASA

16.11.2021, İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s