19 Ocak 2022 YENGEÇ BURCUNDA DOLUNAY : Hayat…Memat…

2022 yılının ilk dolunayı Yengeç burcunun 27. derecesinde bu gece yarısı gerçekleşecek. Oğlak burcundaki Plüton ile kavuşan Güneş’in tam karşısına geçecek olan AY; duygusal olarak içinden geçtiğimiz şu günlerin üzerimizde oluşturduğu baskıya, geleceğe dair umutsuzluğa, maddi ve manevi olarak ihtiyaçlarımızı nasıl karşılayacağımıza dair kuşkularımıza vurgu oluşturuyor.

YENGEÇ burcunda gerçekleşen dolunayların genelde anlattığı şey “kendimizi korunuyor ve güvende hissetmekle” ilgilidir. Bir yanda hayatın bizi büyüten koşulları, kuralları, sorumlulukları, taş gibi beton gibi mutlak gerçekleri, limitleri, sınırları vardır, bir yanda ise annemizin kucağındaki güvenli, sıcak ve her türlü ihtiyacımızın koşulsuz sevgi ile sunulduğu güvenli limanlarda olma arzumuz, özlemimiz. Bu kutupsallığın yarattığı gerilim ise artık büyüme zamanının geldiğini fısıldar kulaklarımıza. Yaşama dair sağlam zeminler üzerine artık bir şeyleri adım adım, sabırla inşaa etmemiz gerekliliğinin altını çizer. Büyüyüp, olgun bireyler olmamız gerektiğini ve yaşamda zorlu dönemeçler içinden geçsek bile toplumda yerimizi, konumumuzu belirlememizi ve bunun için de gereken sorumluluğu almamızı ister YENGEÇ ve OĞLAK burcunun kutupsallığı.

Anın haritasında ufukta AKREP burcu yükselmekte. Bunun yöneticisi olan gezegen MARS’ın para ve değerler ile ilgili alanda oturması ise maddi konulardaki mücadelemizi anlatmakta. MARS ile NEPTÜN arasındaki sert açı ise günden güne eriyen parasal kaynaklarımızı anlatırken, parayı kazanırken de harcarken de kararsızlığımıza, güvenli hareket edemeyişimize işaret ederken, bu dönem özellikle spekülatif yatırımlarda kaotik hareketlerin, belirsizliklerin maddi kayıpları da beraberinde getirebileceğine işaret etmekte.

Dolunay vurgusu anın haritasında 3-9 hattında yani yakın ve uzak çevremiz, iletişim, eğitim, seyahatler ve uzak yerlerle bağlantılı ticari faaliyetlerimiz, anlaşma ve sözleşmeleri bağlamakta. Ve fakat elbettesizin kendi doğum haritanızın YENGEÇ ve OĞLAK burçları hangi hayat sahnenizi bağlıyor ise sizin konu başlıklarınız farklılık gösterecektir. Ama hepimiz ortak bir şekilde doğum haritamızın YENGEÇ burcu ile ifade edilen alanında korunmaya, güven içinde olmaya, maddi ve manevi olarak doymuş, huzurlu ve mutlu hissetmeye çok ihtiyaç duyacağız. O alanın konularında sevdiklerimizi korumak isteyeceğiz, o alanda sahip olduklarımızı kaybetmekten endişe edeceğiz.

DOLUNAY etkisini en zorlu hale getiren hiç kuşkusuz ki AY ile PLÜTON karşıtlığı. Tek başına Ay ve Güneş arasındaki kutupsallık bile zorlu iken Plüton un buna eşlik etmesi ise endişelerimiz, kendi karanlığımızın yarattığı baskı ve zorlayıcı gücü ve olmasından en çok korktuklarımız ile yüzleşmek noktasında hissettiğimiz yoğun baskıyı anlatıyor. Hayat memat meselesi deriz ya hani, yok olmamak, yok sayılmamak adına verdiğimiz mücadeleyi ifade ederken kullanırız. İşte tam da bunun gibi bu ara mücadelemiz işimizi, aşımızı, kazanımlarımızı korumak adına; sevdiklerimizi, kendimizi güvende tutmak adına ,her ne olursa olsun bir tür hayatta kalma mücadelesi veriyoruz her birimiz.

Özellikle Güneş ile kavuşan Plüton iş ve mesleki konularda çok köklü değişimleri, yeniden yapılandırma adına alınması muhtemel kararları, yeni hedefleri vurguluyor. Otorite figürleri, baba, koca, patron, lider kadrolar vb değişimler olabilir. Gücü elinde tutanlar adına ise kıyasıya bir mücadele içinden geçmek mümkün.

Dolunay anında NEPTÜN ile olumlu bir açı var, bir çok astrolog bunu olumlu bir durum olarak değerlendirse de ben pek öyle düşünmüyorum. AY-Plüton arasındaki üçgen açı dolunaydan önce gerçekleşmiş durumda ve NEPTÜN; MC yi görmüyor bile. Bu da iş ve hedefler söz konusu olduğunda aşırı idealist, çok da gerçekçi olmayan beklentileri, hayalleri körüklerken sonrasında ani yaşanan hayal kırıklarını anlatıyor. Bir anda rüyadan uyanmak gibi. En olumlu Neptün açılarında bile kuvvetli bir MERKÜR’e ihtiyacımız vardır ki ne yalan ne gerçek, ne imkan dahilinde ne değil ayırt edebilelim. Bu açıdan baktığımızda ise MERKÜR Kovada retroda, Satürn ile kavuşum, Uranüs ile dik açıda. Yani özetle gergin, sinirli ve huzursuz bir Merkür var anda. Yükselen ile dik açısı da sağlıklı iletişim kurup düşünmek noktasında problem yaratabilir. Düşünmeden ani verilen kararların sonrasında baş etmekte zorlanabileceğimiz durumların içinden geçebiliriz.

AY dolunaydan hemen sonra boşluğa girecek ve ardından da ASLAN burcunun enerjisine bürünecek ki dolunayın devamındaki 2 günlük süreç biraz zorlayıcı. Bu dolunayın önümüze sunduğu seçenekleri net bir şekilde görmemize neden olacak olaylar ile karşılaşacağımız bu süreçte sabırlı ve gerçekçi olduğumuz kadar, hayatın limitleri ile kendi limitlerimizin arasındaki farkı görebilecek kadar akıllı davranmak zorundayız. Merkür bu yüzden retro işte, geçmişte fark etmediğini, görmediğini gör ve farklı bir çıkış yolu bulmak adına daha önce denemediğin bir seçeneği dene diye. Yoksa iletişim aletlerinde sorunlar, bilgisayar problemleri, eski sevgilinin dönmesi vs gibi magazin astrolojisinin sana sunduğu Merkür retrosu klişelerine kapılıp gerçekten bu sürecin sorumlusu olarak nedeni dışarılarda aramaya devam edebilirisin.

Sürecin her birimizin yaşamında en faydalı olabilecek şekli ile tezahür etmesini diliyorum…

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun.

Hülya DEĞER dip.ASA

18.01.2022/İstanbul

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s