29 derece GEZEGENLER : Köprüden Önceki Son Çıkış

Herhangi bir gezegen bulunduğu burcun 29. derecesine geldiğinde içinde bulunduğu burcun ifadelerini muazzam bir şekilde vurgulamaya başlar. Bu gezegen hangisi ise o gezegenin temsil ettiği konular bir anlamda kriz noktasında “zirveye” taşınır. Astrolojik olarak ANARETİK DERECE olarak geçen bu konuya klasik astroloji cephesinden baktığımızda ise burçların bulunduğu derecelerdeki Dekan ve Terim yöneticilerinin asaletlerinin, mevcut derecelerin yaratacağı etkilerinin olumlu ya da olumsuz olarak nitelendirilmesinin temel nedeni olarak karşımıza çıktığını görürüz. 27-28-29 derecelerdeki gezegenlerin TERİM YÖNETİCİLERİ olarak karşımıza astrolojinin büyük ve küçük malefic (zararlı) gezegenleri olan MARS ve SATÜRN çıkar. Örneğin bu günlerde 29 derece OĞLAK burcundan geçen PLÜTON, bu burcun MARS tarafından domine edilen teriminden geçmektedir.

Herhangi bir gezegenin bulunduğu burçta 29 dereceye ulaşması ile adeta “köprüden önceki son çıkış” “yapılması gereken son bir görev” “başarılması gereken son bir ders” “atılması gereken son bir adım” “yüzleşilmesi gereken son bir final” türünden olayları tetikler.

Karar vermekte ve harekete geçmekte yapılması mümkün zamanlama hataları, aciliyet duygusu ile son bir hamlede bulunma, seçimlerde zayıflık ve becerisizlik, yetersizlik duygusu ve telaşla yapılan hamlelerin getirdiği muhtemel sorunlardan bahsedebiliriz bu derecedeki gezegenlerin ifadelerinde. O burcun deneyim sahasında öğrenmesi gereken tüm konuların öğrenilmiş, yaşanması muhtemel tüm deneyimlerin içinden başarı ile çıkılmış ve tüm bunlar içselleştirilip bir sonraki burca geçmeye hazır hale gelmiş olması beklenebilir o gezegenin ifadelerinde.

Natal haritalarımızda 29 derecede gezegenlerimiz, yükselen burcumuz ya da kişisel noktalarımız, astroidler, düğümler vb olabilir. Bunların teker teker neler anlattığı, nelere sebebiyet vereceği ayrı bir yazı konusu olabilecek kadar çok geniş. Ve fakat doğum haritamızda 29 derecede bir gezegenimiz ve özel noktamız olmasa bile; ilerletim haritalarımızda belirli zaman dilimlerinde bu derece aktive olur. Kişisel yaşamımızın en civcivli, en kırılmalı, en unutulması zor deneyimlerin yaşanma dönemleri olabilir bu süreçler. En basitinden yaklaşık 2,5 yılda bir kez İlerletilmiş Ayımız bu dereceye gelir ve bir kaç ay en yoğun şekli ile bulunduğu burç ve ev temalarında kendini ortaya çıkartır.

Transit gökyüzü geçişleri sırasında gezegenlerin 29 dereceden geçişi, hele ki jenerasyon gezegenlerin bu derecelerden geçişi ise kolektif anlamda çok daha geniş çaplı etkiler ortaya çıkartabilir.

Bu yazıma konu olan PLÜTON gezegeni 12 Şubat 2023 den bu yana artık 29 dereceden hareket etmekte. Astrolojik anlamda PLÜTON büyük gücü, dönüşümü ve başka bir düzelmede yeni baştan doğuşu simgeler. Genellikle yok edici, yutucu, sert ve çok güçlü kırılmaların, “kaderin üzerindeki daha büyük bir kaderle” tanışma zamanlarının baş rol oyuncusudur PLÜTON. En büyük isteği ne olursa olsun “güçlü” olmayı istemektir ve asla olmasını istemediği ve olmasından ölesiye korktuğu şey ise “güçsüzlük ve acizlik ” dir PLÜTON un. Mitolojideki yeraltı tanrısı HADES’tir PLÜTON ve ölümün kıyısında dolanırken bambaşka doğumun habercisidir O.

27 Ocak 2008 de PLÜTON OĞLAK burcuna girmişti. Bu burcun doğasında yenilenme, transformasyon ve dönüşüm süreçleri yaşandı ve hali hazırda 29 dereceden geçiş etkisini de düşünecek olursak bu burçtan çıkmadan önce son bir ders, halledilmesi gereken son işler teker teker önümüze gelecektir.

OĞLAK burcunun 29 derecesi için şu anahtar kelimeleri verebilirim size daha kolay anlaşılabilmek adına;

Sistem, düzen, yapı, kurallar ve sorumluluklar adına alınacak son tedbirler, yapılması en elzem düzenlemeler, acil toplanıp yeni baştan düzenlenmesi gereken hiyerarşik yapılar. Karamsarlık, korku ve otoriteye olan güvensizliğin en üst perdeden yaşanma olasılığı. Baskı yaratan sorumluluklardan bir an önce kurtulma çabasının yaratması muhtemel kayıp ve zorluklar.

PLÜTON için 29 dereceyi değerlendirecek olursak, aşırı güç ve baskı, değişime ve dönüşüme olan direnç, gücü elinde bulunduranların yaratması muhtemel krizler, öfke patlamaları ile seyreden süreçler, krizler, yıkılan düzenler, ölmek ama yeni baştan doğmak adına verilen muazzam çaba ve güç…

OĞLAK burcunda PLÜTON 2008 den bu yana bireysel yaşamlarımızda bizleri öncelikle belirli bir sistem- düzen ve disiplin oluşturma noktasında sınavlara tabi tuttu. Otorite figürleri ile yaşanan güç çekişmeleri neticesinde sağlıksız ve çoktan zamanı dolmuş, geçerliliğini kaybetmiş iş ve toplumsal statümüzü ilgilendiren konularda değişimler yaşatmaya başladı. İşsizlik ciddi bir problem oluşturdu kiminin hayatında ya da mevcut işlerimizde, parçası olduğumuz toplumun kural ve düzeninde sistemler ve yapılar değişti, dönüştü. Gücü elinde bulunduran otoriteler değişti. Kazandığını zannedenler bir anda aslında neleri kaybettiği gerçeği ile baş başa kaldı. Kurallar ve bu kuralları uygulayan oyuncular değişti, geleneksel iş hayatı ve bunun içindeki yönetici figürler değişti ve dönüştü kolektif anlamda bakacak olursak da. Ve fakat PLÜTO dönüşmesi gereken, değişip yeni baştan oluşturulması gereken OĞLAK burcunun hakim olduğu temalarda konunun en dip, en çekirdek kısmına dek inilmeden sürecin tamamlanamayacağını da işaret ediyor bu günlerde 29 dereceden geçerken.

PLÜTON OĞLAK sosyal düzenin, hiyerarşinin, kuralların değişim süreciydi ve bu süreç 24 Mart 2023 de PLÜTON’un Kova burcuna atacağı ilk adım ile beraber 2008 den bu yana değişen, dönüşen bu sistemlerin kolektif olarak tüm insanlığın faydasına olacak şekilde, her insanın özgür, insan onuruna yakışacak biçimde gücün el değiştireceğini anlatacak. Daha modern, daha adil ve insanlık için yepyeni fikir ve ideolojilerin önünü açacak şekilde yaşanması beklenecek insanoğlundan. Katılaşmış, çürümüş ve işlemeyen yapılar yepyeni buluş ve icatlarla sosyal anlamda iyileşme yoluna gidecek, devletlerin, medeniyetin daha yapıcı bir şekilde gelişmesini sağlayarak; insanlığın yeni baştan biçimleneceğinden söz edebiliriz. PLÜTON KOVA burcu sürecinde. Geçtiğimiz yılın sonunda Uranyen Astroloji Derneğinin 2023 yılı sunumunda bu sürecin dinamiklerinden bahsetmiştim. Bu konuda yakın zamanda geniş kapsamlı bir yazımı da buradan paylaşacağım zira KOVA burcundaki PLÜTON aslında tam anlamı ile toplumsal bir mühendisliğin de başlaması anlamına geliyor. Bireysel özgürlük eğer KOVA burcu ise Kolektif anlamda özgürlüğün ve yeni bir dünya düzenin uyanışı KOVA burcuna PLÜTON geçişi sırasında olacak. Bizler teker teker bireyler olarak ne kadar kendimizin farkında isek, ne kadar medeni insan formunda yaşıyorsak hayatı; kolektif olarak yaşayacaklarımız da bunun birer yansıması olacaktır şüphesiz. Teker teker bireyler olarak kolektifi oluşturuyoruz çünkü. Biz neysek, hangi bilinçteysek toplum da o olacaktır.

Yazıma konu olan 29 derece PLÜTON sürecine tekrar dönecek olursak;

12 Şubat- 23 Mart 2023

12 Haziran- 27 Temmuz 2023

20 Aralık- 19 Ocak 2024

2 Eylül- 19 Kasım 2024 tarihleri arasında PLÜTON OĞLAK burcunun 29.derecesinde olacak. Bu tarihler yepyeni bir toplumsal düzenin temelleri atılmadan, büyük uyanışın ve özgürlük çağrısının sesi henüz duyulmadan OĞLAK burcundan alınması gereken son deneyimlerin acil bir şekilde gündeme gelmesinin muhtemel tarihleri.

Karmanın da tam kapasite ile çalışacağı bu tarihlere baktığımızda demek ki 2008 den bu yana henüz tam anlamı ile bitirilmemiş ve fakat son bir gayretle bitirilmesi gereken ödevlerin tarihleri. Karma sözcüğünü bilinçli olarak kullandım çünkü 29 derecedeki gezegenlerin KARMA ile de çok ciddi bir bağlantısı var. Hatta bazı astrologlar tarafından “Kadersel Derece” olarak nitelendirilir 29 derece; alman gereken son dersleri al ve yoluna devam et der gibidir o gezegen, köprüden önceki son bir çıkışta gibisindir ve tüm ustalığını kullanmak zorundasındır artık, panik yapmadan, endişeye kapılmadan. Değişime ve bunun yaratacağı dönüşüme direnmek faydasız olacaktır zira alınması gereken dersler alınmadığı sürece, toplumsal anlamda görmezden gelmeye devam ettiğimiz sürece yaşananların kriz boyutunda olmaması mümkün değil…Korkuya dayalı seçimler, çıkara dayalı ilişkiler, hakça ve adil paylaşılamayan yetki ve sorumluluklar işte bu tarih aralıklarında korkarım ki çok daha fazla sorun çıkartabilir.

Sürecin her birimizin yaşamında en olumlu şekli ile tezahür etmesini diliyorum. Ülkemizde yaşanan büyük felaketin yaşattığı büyük yıkımın, tarifsiz acının tüm gerçekliği ile hepimizin yüreğine sirayet ettiği bu olağanüstü süreçte; 29 dereceden geçen PLÜTON ile beraber küllerimizden yeni baştan ve çok güçlü bir şekilde doğuşumuza tanıklık etmektir en büyük dileğim. Eskisinden çok daha güçlü, hatalarından ders çıkarabilmeyi başarmış, halk olarak çok daha fazla birbiri ile kenetlenmiş bir şekilde yaşayacağımız gelecek güzel günlere…

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun…

Astrolog Hülya DEĞER dip.ASA

16.02.2023, İstanbul

Takip etmek isterseniz ;https://www.instagram.com/astrolojininrehberligi/

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s