BU İŞE KABUL EDİLECEK MİYİM?: HORARY VAKA İNCELEMESİNE BİR ÖRNEK

Horary astrolojisi anlık gökyüzü gezegen konumlarına bakarak, sorulan sorulara cevap aradığımız astrolojinin bir uzmanlık alanıdır. Doğru okuma tekniklerini öğrenmişseniz eğer astrolojinin öngörüsel doğasını defalarca test etme imkanı bulursunuz oluşturduğunuz anlık soru haritaları üzerinden. Doğru yargılarda bulunmak için de aradığımız yanıtı haritada nerede bulacağımızı bilerek bakmak önemli. Bunun için de HORARY ASTROLOJİ nin – belki başlangıçta komplike gelen- önemli kurallarını biliyor olmanız, her şeyden önce klasik batı astrolojisinin en temel kurallarına vakıf olmanız gerekli. Bu alanda çok sayıda ve farklı konularda soru haritaları inceleyerek de belirli bir yargıda bulunabilecek kadar deneyim kazanmak da yine çok önemli.

Bu yazımda elbette bu astroloji dalının kural ve uygulama prensiplerine değinmeyeceğim ama örnek bir vaka analizi ile adım adım bir soruyu nasıl analiz ettiğimi sizlerle paylaşacağım. Konu ile ilgisi olan sevgili astroloji sever dostlarımın ve astroloji öğrencileri için faydalı olacağını düşünüyorum.

1. ADIM: DOĞRU SORUYU SORMAK

Bir Horary sorusu açık, net ve soruyu soran için anlamlı bir sonuç üretecek biçimde olmalı. Sırf genel geçer meraktan, o an akla gelen ve gelişigüzel bir soru olmamalı. Kural basit: Bilmek için yoğun bir merak içinde olduğun, şu an ve şimdilerde gündeminde mevcut olan, cevabını öğrendiğinde  alacağın soncun senin için bir anlamı var mı? Cevabın evetse, sorun mevcut durumunu netleştirmek adına ise, evet sorun doğrudur ve evet sorun geçerlidir.

Aşağıdaki soru anı haritası yakın zamanda yanıtladığım Horary örneklerinden birisine ait. Sorunun geri planını açacak olursam;

Danışanım şu an çalıştığı iş yerinde hem maddi olarak hem de yönetimsel sıkıntılar nedeniyle bunalmış durumdaydı. Yeni bir takım arayışlar içindeydi ve son görüştüğü şirketlerden biri fazlası ile ilgisini çekmiş, o şirkete yaptığı başvurunun kabul edilmesini çok istiyordu. Üst düzey bir yönetici olduğu için, süreç biraz ağır ilerliyor, çeşitli kademelerden yöneticilerin onayını alarak bir sonraki etaba geçiyordu. En son etaba gelmiş ve şirketin CEO su ile görüşmesi çok kısa bir süre sonra gerçekleşecekti.

Sorusu net, açık ve şu anki gündemi olan konu ile doğrudan ilgiliydi;

“ İş görüşmem olumlu sonuçlanacak mı? Bu işe kabul edilecek miyim?”

Yukarıda soru anına dair haritayı görüyorsunuz. Soru anı haritasını cevaplayacak olan ben olduğuma göre bulunduğum şehre ve sorunun bana iletildiği ana göre haritayı oluşturdum. Kadrantlı ev sistemlerinden birini kullanmak zorunluluğu vardır Horary de zira kıstırılmış burçlar ve eğer bu burçlarda gezegenler varsa bu cevabı etkileyecek önemli farklar yaratır. Regiomontanus ev sistemi bu astroloji alanının üstatlarından sayılan William Lilly’den bu yana kullanılageldiği için bu ev sistemini kullanarak haritayı oluşturmayı doğru buldum. Soru anı haritası astroloğun soruyu aldığı, okuyup anladığı ana ve yere göre çıkartılır bu bir kuraldır.

2.ADIM : GEÇERLİLİK TESTLERİ

Bu konuda çok fazla detay vererek okuyucuyu sıkmak istemediğim için; soru ile ilgili uyguladığım geçerlilik kriterlerimi yazmak istiyorum.

Yükselende 12 drc TERAZİ burcu var. Soru Jüpiter günü, Satürn saatinde soruldu. ASC de bulunan burç; saat yöneticisi gezegenin yücelimi. Soru haritasında bir burcun ilk ve son dereceleri yükselmiyor, anın haritasında Ay boşlukta değil. Üstelik natal haritasını da bildiğim bu kişinin natal ASC yöneticisi de soru anından onu temsil eden gezegen de VENÜS. Soru anındaki AY OĞLAK, Venüs’ün teriminde üstelik. Bu soruya cevap verebiliriz bu durumda.

3.ADIM: GÖSTERGELERİN TESPİTİ

En önemli adımlardan birindeyiz şu an zira soruyu soran kişi ile hakkında sorduğu şeyi ifade eden göstergeler doğru tespit edilmezse vereceğimiz hüküm de büyük ölçüde yanlış olacaktır.

Bu soruda soruyu soran kişiyi ASC yöneticisi VENÜS temsil ediyor.

Hakkında sorduğu şey ise kariyer yani MC öneticisi AY tarafından temsil ediliyor.

AY bu haritada 2 kere önemli zira hem hakkında sorduğu şeyi temsil eden evi yönetiyor hem de tüm horary haritalarında AY; olayın genel gidişatını gösteren (önünde açıya yaklaştığı gezegenlerle kurduğu kontaklar) hem olayın geçmişini anlatan (arkasında bıraktığı açılar); hem de soru soranın yardımcı göstergesi olarak dikkatle izlenmeli.

Ayrıca tüm kariyer sorularında başarıyı ve hedefe ulaşmayı anlatan önemli göstergelerden birisi de GÜNEŞ ve harita içindeki konumudur.

4. ADIM : GÖSTERGELERIN DURUMLARI ve ANLATTIKLARI

Kişiyi temsil eden gezegen VENÜS demiştik yükselen TERAZİ olduğu için. Kişinin uyum ve denge sağlama çabasını, sosyal ve girişken, dışa dönük yapısını Terazi yükselen tanımlamakla birlikte; kişiyi temsil eden gezegen VENÜS’ün 7.evde KOÇ burcunda ve üstelik de 29 drc gibi bir konumu; konu ile ilgili kaygısı ve stresli yapısını anlattığı kadar belli bir düzeye kadar yürüttüğü ve neredeyse son noktasına getirdiği (29 drc) ikili görüşme (7.ev) mücadelesini (KOÇ) ifade ediyor. Venüs’ün partil PLÜTON karesi ise maddi konularında, ev ve mülkü ilgilendiren bir konuda da ciddi sıkıntı ve krizlerin içerisinden geçtiğini de söylüyor.

Soru haritalarında bir gezegen( hele ki gösterge gezegenlerden biri ise) bir burcun son derecelerinde bulunuyorsa bu çok önemlidir. Bir durumdan bir başka duruma geçişi anlatan bu konum, gezegenin bir sonraki burçtaki asaletine göre ama iyi ama kötü bir değişimi anlatır. Bu soruda VENÜS ZARAR gördüğü bir burçtan, YÖNETİCİSİ ve GÜÇLÜ olduğu bir burca geçmek üzere.  Bu da demek ki soru soran kişi kötü ve zorlayıcı bir durumdan daha iyi bir duruma geçmek üzere, üstelik de bu çok ama çok kısa süre sonra olacak. (öncü burç+ köşe ev = neredeyse birkaç gün içinde) Venüs burç değiştirdiğinde ilk açısını SATÜRN ile sekstil açı ile yapacak. (Satürn Konunun sonunu anlatan 4.evin de yöneticisi durumda, konunun sonu olumlu bir yere bağlanacak büyük ihtimalle diye düşünebiliriz.

İŞİN temsilcisi AY demiştik. Oğlak;  burcunda haritanın 4. Evinde ve en son açısını Uranüs ile Üçgen tamamlamış durumda (evet danışan mühendiş, şirket ise yurt dışı bağlantılı çalışan mühendislik firması) AY’ın önünde yapacağı ilk açılar ise 6.evdeki BALIK burcunda konumlanmış NEPTÜN (6.ev, iş ortamını yöneten gezegen) Merkür (9. Ve 12. Evi, yurt dışı ve kadersel konuları anlatan evler) ve Güneş (11. Ev , soruyu soranın arkadaşları, network ağı ve evet iyi şansın evi)  ile olumlu bağlantı kuracak. Anın MC noktası ise SİRİUS kavuşumlu, şansı ve yetki sahibi bir konuma gelmeyi destekleyen bir derece bu.

Güneş başarı kazanmak ve görünür olmakla ile ilgili evrensel bir gösterge, Balık burcunda, temel bir asaleti yok yani PEREGRİN ve düşük bir evde. Ve fakat temal asaletin yanında tesadüfi asaleten iyi çalışmaya aday gibi duruyor. Bir kere Yükselen TERAZİ ile Antisya ilişkisi içinde bu Güneş. Ayrıca 10. Evin yücelim yöneticisi olan JÜPİTER KOÇ ile de karşılıklı ağırlamada bulunarak bulunduğu 6.evdeki konumunu olabildiğince iyi, olumlu çalıştırmaya gayret ediyor.

TÜM GÖSTERGELER IŞIĞINDA ASTROLOJİK OLARAK ULAŞTIĞIMIZ CEVAP ;

Kişi şu an zor ve stresli hatta maddi anlamda da zorlayıcı koşulların içerisinden geçmekle birlikte çok kısa bir sonra şu anki bulunduğu konumdan, mevcut koşullarından çok daha iyi bir duruma geçecektir. Başvurusu ise çok hızlı bir şekilde olumlu anlamda sonuçlanacaktır.

PEKİ NE OLDU?

Soru haritalarına verdiğim yanıtları elbette ki takip eder, gerekli notları her zaman alır, eğer hatalı bir yargıya varmış isem neyin, neden beni yanıltmış olabileceğini tespit eder ve aynı hataya düşmemek adına muhakkak datama kaydederim. Çok şükür ki şimdiye dek yanıtladığım horary sorularında büyük bir isabet ile doğru sonuca hep ulaştım. Ve fakat elbette bu alanda “ben oldum, süperim, her şeyi biliyorum, sorulan her soruyu %100 bilirim” demek ancak gökyüzü sembollerini okuma noktasında çiğ bir cahil cesareti göstermenin yanı sıra kendi kendini de sabote etmek, bu ilme arsızlık yapmak demek benim için. Şişen egonun kişiyi ne kadar kötü durumlara sokabileceğinin farkındayım ve her zaman en doğruyu sadece Allah’ın bileceğini, benim okuduğum sembollerin ise kuvvetli olasılıklar bütünü olduğunun idrakindeyim. Bu alanda uğraşıyor isek konunun tüm detaylarını biliyor olmamız yeterli değil, haddimizi de çok iyi bilmek durumundayız.

Bu soruya verdiğim hüküm doğruydu. Soruyu soran, sorduğu işe kısa bir süre sonra kabul edildi ve hatta bazı tarihler vererek gökyüzü sembollerini ilerleterek benim için verdiğim hükmü doğrultama imkanı da verdi. Ve evet merakla verdiği tarihleri soru anı haritası üzerine koyarak bir kez daha astrolojinin nasıl eş zamanlılık prensibi ile çalıştığını görme fırsatı buldum. Şimdi size bu haritaları da göstermek istiyorum.

İlk olarak danışanın CEO ile görüştüğü anı ve olumlu geçen o görüşmeden sonra sözlü olarak işe kabul edildiğini anlatan anı soru haritasının üzerine koydum.

Görüşme 21 Martta, online, DUBAİ saati ile 14:00 de gerçekleşmiş, yaklaşık 40-45 dk lık görüşme sonrasında işe kabul edildiğine dair olumlu geri dönüş alınmış.

Bu haritada dikkat çeken şey; öncesinde tahminde de bulunduğum üzere, kişinin göstergesi VENÜS’ün BOĞA burcuna , kendi krallığına geçmiş olması, soru anı haritasındaki KAD derecesi üzerine ilerlemesi. Yanı sıra Balık burcundaki  peregrin konumdaki GÜNEŞ’in KOÇ burcunda yücelime ilerlemesi. Anın MC derecesi nerdeyse kişiyi temsil eden VENÜS üzerinde ki zaten görüşme tamamlanıp bitene dek o derece VENÜS ile exact kavuşum yapacak. Ayrıca soru anındaki Balık burcundaki güçsüz konumdaki MERKÜR de KOÇ burcuna geçmiş, kendi dizpozitörü MARS ile ağırlamada. (Merkür 9.ev yöneticisi soru haritasında) Anın yükseleni ile MERKÜR arasında olumlu bir bağlantı olması danışanın o gün kendini başarı ile ifade edeceğini anlattığı kadar görüşmelerin büyük bir hızla da ilerleyeceğini söylüyor. MERKÜR o gün günlük hızının üzerinde seyrediyordu çünkü.

Bu olumlu ve kabul edildiği görüşmenin ardından danışana işe kabul edildiğini beyan eden yazılı teklif ise 31 Mart 2023 de yapılmış.

Yazılı olarak iş teklifinin alındığı anın haritasında ise MERKÜR’ün ilerleyerek neredeyse  soru anı haritasındaki kişiyi temsil eden VENÜS’ün üzerine geldiğini görüyoruz. Ayrıca Yengeç burcuna ilerleyen MARS ile Satürn arasındaki olumlu bağlantı; soru anı haritasındaki 10.ev yöneticisi olan AY’ın o gün 10.evde ve ASLAN burcunda olması, Kişiyi temsil eden VENÜS’ün yazılı teklif aldığı gün soru anı haritasındaki AY ile partil üçgen açıda olması bu işin çok olumlu bir şekilde sonuçlanacağını göstermesi yanında astrolojik semboller aracılığı ile gökyüzünün bize nasıl net şekilde konuştuğunu da anlatıyor.

Sonuç olarak horary haritalarında şunu görüyoruz ki;
Eğer sizin için anlamlı bir sorunuz varsa, bunun bir de gökyüzünde şifrelenmiş ve  okunmayı bekleyen bir de cevabı vardır.

Sevgi ve ışıkla gökyüzü rehberimiz olsun…

Astrolog Hülya DEĞER dip.ASA

Not: Horary konusunda bilgi almak, yeni açılacak sınıflarımdan birinde öğrencilerimden biri olmak isterseniz şu formu doldurarak bana ulaşabilirsiniz:

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s