5 MAYIS 2023 AKREP BURCUNDA AY TUTULMASI : KRİZ ve BAŞKA BİR EVREYE GEÇİŞ

Kriz tahrip etmek üzere gelir:
Her ne kadar romantik bir yaklaşımla ”kriz” kelimesini ”fırsat” kelimesiyle bağdaştırmayı denesek de,
bu bağlantı ancak beklenmeyen bu duruma hazırlıklı olursak mümkün olabilir.
Bu da pek ender görülen bir şeydir.
O yüzden kriz geldiğinde çevremizdeki her şeyi darmadağın edecektir
.

(Paulo Coelho)

5 Mayıs 2023 Cuma günü İstanbul’a göre saat 20:34 de AKREP burcunun 15.derecesinde bir AY tutulması yaşayacağız. AY ve GÜNEŞ’in iç içe geçmiş, yek vücut olmuş bu görünümü önümüzdeki dönemin konu başlıkları arasına AKREP burcunun dönüşüm enerjisinin çok fazlası ile gündemimize gelebileceğini, önceliklerimizi iyi belirlemek zorunda olacağımızı, tutku ve ihtirasların yüksek perden hayatımıza yön verebileceği gerçeğini yaşayacağız. Konu başlıklarımız ise sahip olduklarımız, sahip olmayı delicesine istediklerimiz, sahip olamama kaygı ve korkusu ile bir krizden diğerine çekildiğimiz, elimizde tutmanın, sahibiymiş gibi davranmanın çok da mümkün olmadığı konu, kişi ve olaylar ile şekillenecek.

Anın haritasında AKREP burcu yükselmekte ve Tutulma yükselen burca oldukça yakın konumda gerçekleştiği için ilişkiler ve ortaklıklar olarak da konu başlıklarımızı çoğaltabiliriz. Tutulmaya eşlik eden gezegen URANÜS ve tutulmadan hemen sonra AY’ın önündeki ilk açı Uranüs ile karşıt. Hızlı bitişler, çürüyen, köhneleşmiş ve bitmesi gereken ilişki, iş, proje, fikir ya da başka her ne varsa yaşamınızda bu ara gündem maddesi, işte AY tüm parlaklığı ile bunlara ışığını projekte edecek. Siz hazır olun ya da olmayın, isteyin ya da istemeyin, bekleyin ya da beklemeyin söz konusu URANÜS gezegeninin etkisi olduğunda “yeni” “sürpriz” “şaşırtıcı” “sarsıcı” “beklenmedik” dedikleriniz kapınızın bir adım ötesinde değildir, tam da paldır küldür kapıdan içeri girmiştir.

Tutulma derecesine karşıt açı yapan URANÜS kısa sürede, çok ani ve bir o kadar da öngörülmesi zor, isyan ve başkaldırıyı da körükleyen kolektif olayların da tetikleyicisi olabilir. Ölçüsüz ve orantısız tepkiler, ani ve sıra dışı denebilecek olaylar, içsel huzursuzluğun eşlik ettiği adı konulmamış ama derinden hissedilen ” kötü ve beklenmedik bir şey olacakmış ” hissine kapılmak olasılıklar arasında.

Tutulmanın düzenleyicisi olarak ilk MARS’a bakacak olursak; Yengeç burcundaki geçişi, Yaklaşık 1 hafta içerisinde kesinleştireceği JÜPİTER ile olan dik açısı; AY ile karşılıklı ağırlamada olması; duygusal yoğunluğumuzun bir hayli artması ile beraber sevdiklerimizi, ev ve ailemizi, çoluk çocuğumuzu güven içinde tutmak, vatan sevgimizin ve milliyetçi duygularımızın artışı ile gözlemlenebilecek kolektif eylemlerimizi de anlatıyor. Vereceğimiz kararlar söz konusu konularda, içinde bulunduğumuz ruh halinden oldukça etkilenecek. Hatta bu etki gittikçe de artacak. MARS tutulmaya olumlu bir açı ile bağlanmakta. Bu da geçmişten gelen sorunları çözmek adına bizlere itici güç verecek sadece kontrolsüz ve zamansız eylemlere açık olabileceğimizi akılımızda tutmak gerek. Mars ve JÜPİTER karesi etik dışı davranışları, pervasızlığın eşlik ettiği kontrolsüz eylemleri, kural ve kanun tanımaz uzlaşmaz enerjileri de büyütecek gibi duruyor. Bu sözünü ettiğim açı tam da seçim günü gökyüzünde aktif olacak ki seçime dair gökyüzü görünümlerini de ayrıca bir makale olarak yazacağım.

Akrep ve Boğa aksındaki düğümler ve yaklaşık 1 yıldan fazla süredir bu burçlarda yaşadığımız tutulmalar tam da bu burçların semboliğine uygun olarak bizleri bir takım sorunlar, ekonomik krizler, sarsıcı doğa olayları örneğin depremler, güvenlik kaygımızı had safhaya taşıyan bir dizi sorunları, huzura ve uyuma doğru yol almak istiyorsak öncesinde hayatımızdan çıkması, bitmesi gereken her ne varsa bunları bir dizi kriz eşliğinde önümüze getirdi. Bu aksta sondan bir önceki tutulmadayız. Tutuma anı haritasında PLÜTON ile Ay Düğümleri arasında sert bir etkileşim var. Plüton Akrep burcunun modern yöneticisi gezegen olduğu için bu açısal bağlantıdan da söz etmek isterim. AY Düğümleri- Plüton karesi tutku, arzu ve ihtiraslarımızın kontrol altında tutmakta zorlanabileceğimizi, çok büyük ve de geniş kapsamlı, bir daha asla eskisi gibi olmayan- olmayacak değişimleri hatta dönüşümü hayatımıza getirebilir. Kova burcunun ilk derecesinden gerilemeye başlayan Plüton; toplumun geneline yayılan, kolektif alanda hissedilen sıkıntılı durumları, riskli ve karanlık durumları anlatıyor. Özellikle maddi konularda ciddi kırılmalar, yenilenmesi ve değişmesi gereken yapı- sistem ve düzenin en yoz hallerinin fark edilmesi olarak bu bağlantıyı okuyabiliriz. Bütünün hayrına olacak şekilde, kangren olmuş bir parçanın kesilip atılması, elimine edilmesi, çürüyen ve nereden tutsan ele gelen her ne varsa tüm bunların sonlanması enerjisi de aktif.

Tutulmalar gökyüzüne atılmış birer çentik gibidirler ve tutulma sonrası dönemde transit gezegenlerin bu tutulma derecine ilerlemesi ve bu atılan çentiği tetiklemesi dikkatle takip edilmelidir. Bu bize aynı zamanda tutulmanın anlattığı etkilerin ne zaman görünür olabileceği adına da bilgi verir. Tetikleyen her gezegen kendi doğasındaki olayları açığa çıkartacak olup özellikle dik ve karşıt açılar ile bağlantı kuran gezegenlerin bizleri harekete geçirebileceğinden söz edebiliriz.

Bu açıdan baktığımızda 5 Mayıs 2023, 15 drc Akrep burcundaki Ay Tutulmasını;

30- 31 Mayıs arasında Boğa burcunda düz harekete geçen MERKÜR karşıt açı ile;

16 Haziran 2023 de Aslan burcuna geçecek olan MARS, kare açı (aynı zamanda antisya bağlantısı ile)

23 Haziran 15 drc VENÜS Aslan (düz hareketteyken 1.kez)

23 Ağustos 15 drc Venüs Aslan (gerileme hareketindeyken)

16 Eylül 2023 15 drc Aslan 3. ve son kez dik açı ile ve antisya bağlantısı kurarak tetikleyecek.

7 Ağustos Güneş’in 15 drc Aslan burcuna ilerlemesi,

16 Ağustos 2023 de JÜPİTER’in BOĞA burcunun 15.derecesindeyken tutulmaya karşıtlığı (üstelik bu 16 Eylül de retro Jüpiter ile bir kez daha olacak)

Akrep burcundaki Ay Tutulması şüphesiz herkesi etkileyecek zira yaşadığımız ülkenin doğum haritasında Akrep burcunda gezegenler yan yana dizilmiş durumda. Ülke geneli için çok ama çok önemli, kadersel denebilecek bir dönemeçte olduğumuz ise herkesçe malum. Sabit burçlarda gezegen yoğunluğu olanlar, Ay-Güneş-Merkür-Venüs gibi kişisel gezegenleri, yükselen ve MC noktası KOVA-AKREP-ASLAN ve BOĞA burcunda olanlar bu tutulmanın etki alanı içinde daha çok kalacak grubu oluşturuyor. Şüphesiz her birimizin hayat planı ve buna bağlı olarak da doğum haritamızın anlattıkları da farklı. Bu yüzden burç geneli yorum yapmak çok da fayda sağlamayacağı gibi, gereksiz endişeye, bazen de yersiz beklentilere neden olabilir.

Ve fakat…

Hangi burçtan olursak olalım, önümüzdeki sürecin her birimizin hayatında en olumlu, en geliştirici ve en yüksek hayrımıza olabilecek değişimleri ve gelişmeleri getirmesini diliyorum. Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun.

Astrolog Hülya DEĞER dip.ASA

03.05.2023/İstanbul

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s