BİR DOĞUM HARİTASININ EN ÖNEMLİ 3 BİLEŞENİ NEDİR?

NATAL HARİTA

Bir doğum haritasını okuma becerisi kazanmak uzun zaman, emek, sıkı bir eğitim süreci ve bitip tükenmeyen; dinamik bir şekilde ilginizi orada tutan merak duygunuzu gerekli kılmaktadır. Yaşama ilk nefes alarak katıldığımız An’ın  gökyüzündeki konumu kendi içerisinde bize özel mesajları taşımaktadır. JUNG’un ifadesi ile “Hepimiz belli bir zamanda, belli bir yerde doğarız ve yıllanmış şaraplar gibi, doğduğumuz yıl ve mevsimin niteliklerini taşırız.” Dolayısı ile kendimizi tanıma yolunda, potansiyellerimizi keşfetme ve daha da önemlisi içinde yaşadığımız evren ile kendi limitlerimizi, potansiyellerimizi mükemmel şekilde senkronize edebilmek adına astrolojik haritalarımız birer pusula gibi yol göstericidir. Bu konuyu detaylı olarak başka bir yazıma konu etmek istiyorum, şimdi anlatmak istediğim doğum haritalarımızın en önemli 3 bileşeni 🙂

Bir doğum haritasını oluşturmak basittir zira internette bir çok site size ücretsiz olarak bu hizmeti sunar; doğum verilerinizi girersiniz ardından da tek bir tuşa basıp doğum haritanızı oluşturursunuz. Pek tabi ki gelişen teknoloji yardımı ile kolayca oluşturduğunuz bu haritayı okumak, çıkardığınız kadar kolay olmayacaktır. Bir daire şekli, 12 parçaya ayrılmış, içerisinde minik minik semboller olan, bu semboller arasında renkli çizgiler ile birbirine bağlanan doğum haritanızı okuyabilmek için epey bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Bunu da zaten herkesin bilmesine gerek de yok, ihtiyacınız olan okumayı size bir astrolog yapacaktır zaten.

Son zamanlarda astrolojiye olan ilginin artması, astroloji eğitimlerinin yaygınlaşması sonucunda pek çok kişi doğum haritasını ve potansiyellerini, o potansiyellerin gerçekleşme zamanlarının ne zaman aktive olabileceğine dair merak ve araştırma içerisine girdi. Uzun yıllardır astrolojiyi okuyan,araştıran, data toplayan, hala öğrenen, ve çiçeği burnunda öğreten biri olarak bundan çok keyif duyduğumu itiraf etmeliyim. Son zamanlarda bana gelen sorulara topluca yanıt olması açısından bu yazımı kaleme aldım. Dilerim bu bilgileri merak edene, arayana yol gösterir ve ışık olur.

Gelelim konumuza 🙂 Bir doğum haritasının en önemli 3 bileşeni nedir?  Yaptığımız yorumları nasıl bir temele oturtuyoruz? Sağlam ve gerçekçi yorumlar yapmak, kişiye yol gösterecek isabetli öngörülerde bulunmak,  onun hakkında en özel bilgileri ilk etapta bir doğum haritasında nerede aramalıyız?

Bir doğum haritasının en özel ve en önemli 3 bileşeni ASC yani Yükselen burcumuz; GÜNEŞ ve AY’ımızdır. Hadi gelin biraz daha yakından tanıyalım bu üçlüyü 🙂

Doğum haritalarımızda bu üçlü “astrolojik ayak” ile analiz sağlam ve gerçekçi bir zemine oturur, bunlara ilave edeceğiniz her yorum bu üçü üzerinden yükselir. Bu üç faktör tarafından desteklenmeyen bir özellik insan kişiliğinde bir vurguya kolay kolay sahip olmayabilir. Bunu şöyle açabilirim anlaşılır olması açısından, diyelim bir kişinin doğum haritasında bu üçlü kendi arasındaki uyumlu ve kişi sakin bir yaradılışa, naif bir tabiata ve ağır kanlılığa işaret ediyor olsun, haritasındaki Mars çok iyi durumda olup kişiye “hadi harekete geç” diye bangır bangır bağırsa bile, bu kişi bir anda atak veya cesur bir karaktere bürünemeyecektir. Mars ve ifade ettiği enerjiyi kişiliği ile bağdaştırmakta bir süre acemilik çekecektir kişi. Ya da tam tersi oldukça girişken ve atılgan özellikleri anlatan bir hikayeye sahip bir doğum haritasında iyicillerin (klasik astrolojiye göre Venüs ve Jüpiter’in)  kendi arasındaki sert açıları kişiye atalet, harekete geçmede zorlanma ya da çabuk pes etme gibi eğilimler verecektir.

Güneş, Ay ve Yükselen üçlüsü adeta insan karakterinin omurgasını oluşturur. Haritadaki diğer gezegenlerin, bulundukları burcun karakterine bürünerek yaptıkları açısal görünümler bu üç önemli noktaya renk katacak, kişilikle ilgili ilave bilgiler verecektir. Bu üç temayı, bulundukları ev, içinde bulunduğu burç, diğer gezegenler ile yaptıkları açıları ve dispozitörlerini dikkatlice  incelemek bizleri gereksiz ayrıntılara boğulmaktan da kurtaracaktır yorum yaparken. Haritanın esas mesajını almak için bu üçlü başlangıçta yeterli veriye ulaşmamızda oldukça etkili olacaktır. En azından ben bir haritayı elime aldığımda bu üçü üzerinde epey bir kafa patlatırım ve temelimi sağlam kurmaya çalışırım okumak için haritayı 🙂

Her doğum haritasının eşsiz ve benzer oluşu da ilk anda bu üçlünün incelenmesi ile kolaylıkla ortaya çıkar aslında. Astroloji karşıtlarının ilk argümanı olan “ne yani 12 burç var ve 12 tip bir insandan mı söz ediyorsunuz siz!” cümlesine ilk somut cevabı bu üçü verir. Güneş burcu aynı olan tüm insanların, Ay ve Yükselenleri farklı farklı burçlarda olacaktır. Ben Aslan burcuyum derken aslında kişi şunu diyordur astrolojik lisanla:Ben doğduğum sırada Güneş Aslan burcundaydı ve ben bu yaşamda Güneşin Aslan burcunda ifade ettiği kişilik özelliklerini deneyimlemek için bulunuyorum 🙂 Peki her Aslan burcu aynı mı ? Kimi bu burcun ifade ettiği özellikleri rahatça sergileyip bir aslan gibi kükrerken kimisi de uysal bir kedi gibi davranmıyor mu? Peki bu farkı ne doğuruyor dersiniz?

astrology-star-sign-style--350x350

 

Bir doğum haritasında GÜNEŞ kişiliğimizin esas doğasını oluşturur. Benliğimizi sembolize eder. Doğuştan getirdiğimiz karakterimizi ve yaşam boyunca sahip olduğumuz enerjimizin rengini verir bizlere.Hayatta kalbimizi koymak için aradığımız yer ise GÜNEŞ’in haritada bulunduğu alanla ifade bulur.Orada pırıl pırıl parlamak ve görünür olmak isteriz. Güneşimizin bulunduğu burç ise bilinçli tercihimiz olan özelliklerimizi, bizim için en gerekli ve temel şeyleri anlatır. Hareket tarzımızı ve yaratıcı enerjinin bizim tarafımızdan nasıl ortaya konduğunu Güneşin bulunduğu burç belirler.Diğer gezegenlerle yaptığı açıları ise bu enerjinin hangi alanlarda destek bulduğunu ya da engellendiğini anlatır.

Daily-Astrology-June-13th-2018-Moon-in-Gemini

AY ise arzularımızı ,olaylar karşısındaki içgüdüsel tepkilerimizi anlatır.En derinlerde yatan ihtiyaçlarımızı AY ile anlarız haritalarımızda.Gökyüzündeki AY nasıl ki GÜNEŞ‘ten aldığı ışığı yansıtıyorsa tıpkı onun gibi, astrolojik olarak da AY düşüncelerimizi, fikirlerimizi ve dış dünyadan edindiğimiz algılarımızı işleyerek onları bilinçaltında birleştirip, bir sonuca götürüyor. İçgüdüsel olarak itilim duyduğumuz davranışları AY’ın içerisinde bulunduğu burç, yerleştiği alan ve yaptığı açılar yardımı ile anlamaktayız. Farkında olmadığımız tepkilerin kaynağı AY’dır. Alıştığımız, bildiğimiz, geçmişte ailemiz ve çevremizden edindiklerimiz de AY burcumuz ve haritamızdaki yerleşimi ile ilgilidir.

yukselen-burc-hesaplama-tablosu

YÜKSELEN BURCUMUZ ise kendimizi dış dünyada nasıl ifade ettiğimizi, insanların bizi nasıl algıladıklarını, ilişkilerdeki tavrımızı, fiziksel görünümümüzü anlatır.Öncelik verdiğimiz motivasyonlarımız YÜKSELEN BURCUMUZ ile ilgilidir.AY ve GÜNEŞ burcumuzun birbiri ile etkileşiminin üzerine yerleştirdiğimiz bir tür ambalaj kağıdı gibi düşünebilirsiniz YÜKSELEN BURCUNUZU.Mizacımızı anlatır.Haritalarımızın adeta dışarıya açılan kapısıdır Yükselen burcumuz.Kapının ardında ise başta Güneş ve Ay olmak üzere diğer gezegenlerin renkleri ve ifadeleri ile bezenmiş bir benlik bulunur.Bazı haritalarda kapı kapalıdır ve dışarıya pek bir şey çıkmaz ne olduğunu anlamayız, hatta ön yargılı davranırsak belki de içerideki zenginlikleri fark edemeyebiliriz bile.Bazı haritalarda ise kapı ardına kadar açıktır içerisi olduğu gibi görülür.Yükselen burcumuzu, bu burcun yönetici gezegenini, bunların bulundukları alanları ve yaptıkları açıları yorumlayarak doğum haritasının önemli bir parçasını da haritaya dahil ederek anlamlı ve ayağı yere sağlam basan yorumlar yapabiliriz.

AscendantSign

Doğum haritası yorumlamaya başlarken daima Yükselen burçtan başlarım ben ve herkese de tavsiye ederim zira yola doğru bir noktadan çıkmak sizi varacağınız yere daha kolay ve yorulmadan götürecektir. Yükselen Burç ve bu burcun derecesi kişiye özgü, en özel parçasıdır çünkü ve  o derece, kişinin doğumu anı ile oluştuğu için tamamen kişiseldir. Yükselen yöneticisi ise haritada bir nevi yol göstericidir bizim için zira o, kişinin kendisidir. Yükselen yöneticisini adım adım takip ederek harita sahibine ait en özel ve değerli bilgileri alabiliriz. Doğum saatinin bilinmesi Yükselen burcun doğru tespit edilebilmesi açısından oldukça önemlidir. Haritanın en önemli bileşenlerinden olan çeşitli hayat alanları (evler) doğum saatine dayandırılarak oluşturulur.Doğum saati tam belli olmayanlar için de yine astroloji imdadımıza yetişiyor ve nasıl ki olayları ileriye doğru öngörebiliyorsak, kişi için önemli tarihleri (evlilik, mezuniyet,doğum ,boşanma vb) alarak bu defa yaşam filmini geriye sarıp çeşitli tekniklerin yardımı ile tama yakın bir sonuçla doğum saatini yakalayabiliyoruz.Yukarıdaki tablo bu konuda size fikir vermesi açısından paylaşıldı.Tablonun koyu renkli sol sütunundan Güneş burcunuzu bulup, üst satırdaki doğum saatinizin aralığı ile kesişim yaptığı yeri buluyorsunuz, işte karşınızda sizin yükselen burcunuz 🙂 Ancak doğum saatini bilmeyenlerin Rektifikasyon yaptırması, doğru astrolojik yorum yapılabilmesi için temel şarttır.Yukarıdaki tablo sadece yükselen burcunuzu verecek, burcunuzun hangi derecesinin yükseldiğini bulamayacaksınız.

Buraya kadar okuduklarınızdan eminim kafanızda bir fikir oluşmuştur ama eğer ben bunlarla uğraşmakta, anlamakta zorlanıyorum, sen bana benim doğum haritamı okurmusun? derseniz bana aşağıdaki formdaki bilgileri doldurarak ulaşabilirsiniz. En kısa zamanda size dönüş yaparım ve sizin haritanız üzerinden birlikte şifreleri çözeriz adım adım 🙂

Son olarak haritamızın üç sacayağı olan GÜNEŞ, AY ve YÜKSELEN’i herkesin anlayabileceği bir şekilde birleştirip kitabına koymuş olan Gahl Eden Sasson’dan* alıntı yaparak tamamlamak istiyorum.

GÜNEŞ BURCU : Varmak istediğiniz yer,

YÜKSELEN BURÇ :Varmak istediğiniz yere giderken izlediğiniz yol,

AY BURCU : Varmak istediğiniz yere giderken izlediğiniz yolda karşılaştığınız durumlara gösterdiğiniz duygusal ve içgüdüsel tepkiler.

*Gahl Eden Sasson -KOZMİK GEZGİN  Butik Yayncılık 2011

Sevgi ve ışıkla, gökyüzü rehberimiz olsun….

HÜLYA DEĞER   Dip.ASA

15 Nisan 2019, İstanbul

BİR DOĞUM HARİTASININ EN ÖNEMLİ 3 BİLEŞENİ NEDİR?” üzerine 4 yorum

  1. Ece

    Teşekkürler… Haritamda güneş-merkür-venüs-jüpiter 4lüsü placidusa göre 9. evde aslanda kavuşuyor, merkür ve venüs retro. Neptün ve satürn sert açıları da alınca sanırım dediğiniz gibi daha çok kedi gibiyim 🙂 Yükselen akrep, ay oğlak…

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s